Прочитај ми чланак

Српкиња завирила у руску базу: Неће ови скоро из Сирије

0

Хмејмим -- Репортерка Б92 Александра Годфроа имала је ексклузивну прилику да уђе у руску војну базу Хмејмим у Сирији.

5323858945735e48ee894f155288259_v4_big

Иако је још 15. марта Владимир Путин свечано објавио да се главнина руске војске повлачи из Сирије јер је задатак завршен, у бази се ради пуном паром – без икаквог наговештаја да се Русија повлачи из Сирије.

Руски бомбардери и ловци полећу на задатак са аеродрома у сиријској Латакији, где је заправо руска војна база Хмејмим. Полећу уз заглушујући звук ка Раки, Араму, Дер Зору.

Иако не дозвољава да се све подреди, и без надзора руска војска спремно показује да су јој у Сирији активни бомбардери и ловци сухоји 24, 30, 34 и сухој 35С, као и хеликоптери, транспортни и борбени.

Бомбардери, ловци пресретачи. Иако нико никада није знао колико летелица има руска војска у Сирији јасно је да је у Сирији остао велики број њих.

Мисија означена као борба против међународног тероризма није завршена. Према тврдњама надлежних у руској армији у потпуности је повучен сухој 25, као и други авиони и хеликоптери неименованих модела.

„Укупно је враћено око 30 летелица на територију Русије. И знатан део војске који се радио на техничком управљању и другим местима. А остало је тачно онолико колико је потребно да извршавамо нашу мисију борбе против међународних терориста Исламске државе и Џабат ал Нусре“, каже за Б92 биргадни генерал Игор Конашенков, наченик управе за односе са јавношћу мин одбране РФ

Овде је смештен и дежурни центар за помирење зараћених страна у Сиријској арапској републици, што је званични назив центра у који стиже сва информација са терена и из свих могућих извора укључујући интернет. Начелник центра високо оцењује сарадњу са сличним америчким центром у Аману.

„За контакт и размену информације координацију акција са америчком страном имамо станицу везе која ради даноноћно (показује на момка). Најмање једном дневно а по потреби и чешће на вези смо зарад размене информације о кршењу прекида ватре“, генерал-мајор Сергеј Кураленко, начелник центра за помирење.

Руска војска тврди да не планира отварање друге базе у Сирији уз објашњење да одавде може да полети на задатак у било који део земље. База Хмејмим ни у чему не зависи од сиријских власти или војске.

„База је у потпуности независна. Све потребе базе подмирују се са територије Русије. У потпуности. И што се тиче горива, и муниције и хране и других средстава. Овде радимо одржавање и поправку и најсложенијих проблема на свим летелицама. Ниаравно, базу обезбеђује руска војска“, каже Конашенков.

У Хмејмиму не недостаје ни садржаја за опуштање и провођење слободног времена – ко воли може да игра одбојку или кошарку, да диже тегове на пустињском сунцу или да у прохладном модулу библиотеке позајми неку књигу.

Дежурни библотекар каже да официри углавном читају историјске књиге и романе, војници авантуристичке и фантастику, а даме из кухиње и кантине романтична дела. Акценат је ипак на патриотским садржајима.

„Укључујемо музику са разгласа за време доручка, ручка и после вечере.– група Љубе, Агата Кристи, Би-2 – патриотски руски рок“, каже библиотекар.

Ништа мање патриотске маршеве, руски војници и медицинско особље вежбали су и за параду када смо тамо боравили. Колико је њих – руских војника и официра тачно у Сирији војна је тајна – била и остала.