Прочитај ми чланак

Спремни за грађански рат? У Америци у августу продато 2 милиона комада оружја

0

Продаја оружја у Сједињеним Државама премашила је 2 милиона прошлог месеца – 49. месец заредом у којем је продаја ватреног оружја прешла милион.

У августу је обављено 2,04 милиона провера преко ФБИ-јевог Националног система за тренутну проверу прошлости криминала (NICS), према анализи Guns.com . Иако је ово пад од 16,4 одсто у односу на 2,45 милиона провера спроведених у августу 2022. године, бројке су и даље веће у поређењу са годинама пре пандемије ковид-19 2020. године, наводи се у саопштењу.

Овог августа регистрована је пета највећа провера NICS-а за било који август у последњих 25 година. Ово је такође био 49. узастопни месец да је продаја оружја прешла границу од милион.

Подаци Националне фондације за стрељаштво (NSSF) показали су око 1,1 милион провера прошлости прошлог месеца, што је 13 одсто мање у односу на исти месец прошле године.

Док NICS бројеви укључују провере спроведене из разлога као што је брисање апликација за дозволу за скривено ношење, NSSF прилагођава ове бројеве. Као такви, подаци NSSF-а се сматрају потенцијално истинитијим приказом малопродајне продаје оружја.

У изјави за Guns.com , Марк Олива, службеник за односе с јавношћу у NSSF-у, рекао је да цифра од 1,1 милион продатих оружја показује да је „жеља за законитим власништвом ватреног оружја далеко од краја“.

„ Американци, буквално милиони улажу у остваривање својих права из Другог амандмана. То се дешава сваког месеца више од четири године непрекидно.”

Према организацији за истраживање безбедности Сафехоме, око 17,4 милиона оружја је продато широм Сједињених Држава 2022. године, што је мањи број у поређењу са 2021. и 2020.

Организација је приписала пад „што су потрошачи смањили своју потрошњу и привреда која је искусила инфлаторне притиске који су довели до успоравања укупних дискреционих трошкова“.

Продаја оружја је порасла за 64 одсто у 2020, што је највећи годишњи пораст у две деценије. Тренутни опадајући тренд „указује на повратак на типичне бројке продаје виђене у годинама пре 2020.

На бум продаје у 2020. утицала је пандемија ковид-19, због које су људи више времена проводили у активностима на отвореном, рекао је Сафехоме и истакао да је 2020. била и година председничких избора.

„Традиционално, изборне године могу да изазову повећање куповине оружја јер се купци могу забринути да би нови лидери могли да промене законе у вези са поседовањем оружја. Било је сличних мањих повећања у продаји оружја у 2016. и 2012., обе године за председничке изборе.

У 2022, државе попут Вајоминга, Монтане и Аљаске имале су највећу процењену продају оружја по глави становника. Насупрот томе, ова бројка је била најнижа у Ајови, Орегону и округу Колумбија.