Прочитај ми чланак

СПОРАЗУМ ФЕЈСБУКА и француских медијских корпорација о контроли вести

0

Le Monde, L’Express, Liberation, AFP и још четири француска медија ће покренути сaрадњу у борби против “лажних вијести” на интернету.

a

„Пројект се састоји у скорој примени уређаја у Француској, сличног ономе који је развијен у децембру у Сједињеним Држава уз суделовање пет медија – ABC News, AP, FactCheck.org, Politifact i Snopes, а ускоро се очекује и да ће с редакцијом „Correctiva” бити покренут у Немачкој”, потврђују француски медији.

Ле Монд објашњава да ће уређај, захваљујући новим категоријама извјештавања, омогућити корисницима да откривену сумњиву вијест пријаве као лажну.

„Забележени линкови ће завршити прикупљени на порталу, којем ће приступ имати медијски партнери и који ће моћи потврдити вјеродостојност података. Ако две медијске куће наведу да је садржај лажан, вест ће се корисницима појавити с црвеном ознаком која ће их упозорити на проверу истинитости. Сигнал узбуњивања ће се отворити чак и када корисници поделе линк, јер ће дељење утицати на алгоритам програма”, пише Ле Монд.

Фејсбук је 31. јануара објавио да је већ применио алгоритам у борби против “лажних вијести”.

Директор Ле Монда, Jerome Fenoglio, каже:

„По први пут ће бити могуће интервенисати на алгоритму, када уреднички садржај представља проблем.”

Ле Монд и француски медијске корпорације ће, дакле, интервенисати и директно рећи која би вест требало да буде заустављена приликом дељење на Фејсбуку, јер ће је оцијенити као “Фејк њуз“.

Ако ово није цензура слободе говора и ако нико од читаоца и корисника друштвених мрежа не реагује, они који се не боје рећи истину више неће имати што писати и сви избори ће бити фарса, баш као и досад.

Ових се дана очекује нешто слично и у Италији, гдје треба бити усвојен “документ против лажних вијести” Лауре Болдрини, а нема сумње да ће садржавати исте ствари као амерички, немачки и сада француски акт.

Заиста “чудно”, последње три су земље у којима се одржавају избори пресудни за судбину ЕУ, јер у Немачкој, Француској и Италији све десне и такозване популистичке странке у програму имају или реформу или излазак из еврозоне, Европске уније, чак и НАТО пакта.