Прочитај ми чланак

Шпигл: Отровни кукуруз из Србије

0

Немачки лист Шпигл пише да је у Доњој Саксонији откривено најмање 10.000 тона нечистог кукуруза који је стигао из Србије, а који се користи као сточна храна.

Те податке изнело је данас министарство пољопривреде у Хановеру.

Наводи се да је више од 3500 фарми у тој покрајини, снабдевено кукурузом који је контаминиран афлатоксином, а који је дошао из Србије. И дневни лист Велт пише да је реч о 10 хилајда тона контаминираног кукуруза који се користи у исхрани стоке.

Шпигл пише да је у Немачку укупно увезно 45.000 тона кукурза, преко луке Хановер, од чега је 10.000 отишло у промет, док је 25.000 тона ван употребе и налази се у складишу у Бремену.

Ипак, минситарство за пољопривреду у Хановеру додаје да према првим проценама због појаве афлатоксина у сточној храни, нема опасности за становништво и да од данас појачава контролу хране. Додаје се да ће се појачано проверавати да ли је евентуално та супстанца доспела у свеже млеко, мада за сада није утврђено да ниво афлатоксина прелази дозвољене границе.

У Немачкој максимално дозвољени ниво афлатоксина Б1 износи 0,02 милиграма по килограму, а министарство пољопривреде наводи да је у кукурузу који је испоручен из Србије ниво афлатоксина био 0,204 милиграма по килограму.

Шпигл и Велт додају и да су мање количине ове сточне хране испоручене и у покрајине Северна Рајна-Вестфалија, Саксонија, Брандербург, Шлезија-Холштајн као и у Холандију.

Немачки медији спекулишу и да је могуће да је ово трећи велики скандал у вези са намирницама и храном, после актуленог скандала са коњским месом и диоксина који је 2011. године откривен у јајима.

БГ: Протест испред Владе у Немањиној
За 13 чаосва је испред Владе Србије заказан протест групе грађана због одлуке Владе да аферу млеко „реши“ тако што је променила Правилник о дозвољеној количини афлатоксина у млеку и повећала ниво са 0,05 микрограма по килограму на 0,5.

У прогласу који су послали медијима наводе да је одлука Владе Србије срамна, крајње неодговорна и да изазива додатну несигурност грађана.

„Право на живот је основно људско право и држава га не сме угрожавати доношењем прописа који би дозволили 10 пута већи ниво једне канцерогене материје у млеку, као основној животној намирници. Истовремено, право на здравље је гарантовано међународним стандардима који обавезују Србију (Међународни Пакт о економским, социјалним и културним правима) и подразумевају и превенцију болести. Држава је одговорна, јер једина има ресурсе и моћ да то обезбеди, а не да одговорност пребацује на потрошаче, који би на основу “личних процена” требало да одлуче да ли ће својој деци дозволити да пију млеко. Хоћемо да будемо СИГУРНИ да је храна коју користимо ЗДРАВА!“

Организатори протестног скупа најављују и да од Владе Србије траже да не мења Правилник о исправности млека и да својим мерама не повећава могућност да неке намирнице буду опасне по наше здравље.

„Пристајући на овакве поступке и увредљиво образложење министра пољопривреде, ризикујемо да у блиској будућности будемо све чешће обмањивани, препуштени дезинформацијама и неодговорном понашању надлежних“, пише у позиву за протест.

(Б92)