Прочитај ми чланак

Петроград: Најлепши град Севера

0

sankt_peterburg_tyresticheskiy_fg_readmas.ru_5(gmbusiness.biz)
Санкт Петерсбург, Ст Петерсбург, Петроград, Лењинград, називи су једног од најлепших градова света, бисера Финског залива богате историје, традиције и културе.

Саградио га је пре више од три века Петар Велики, један од највећих руских владара, по узору на тада чувене европске престонице, дворове и палате. Петар Велики је имао изванредан осећај за лепо и од европских узора је узимао само најбоље.

PetrovgradKia_Rio_SP2На каналима “Северне Венеције” саградио је прелепа здања која и дан данас представљају грациозне споменике векова, због којих милиони туриста посећују некадашњу престоницу Русије…

Имао сам ту срећу да у Петрограду боравим четири пута у различитим годишњим добима и заиста се не зна када је некадашња престоница лепша: у зиму када снег својим бисерним сјајем окује фасаде Ермитажа око којих клизе тројке са веселим туристима; у јесен када боје сумрака осликавају сву раскош Исакијевске цркве, у пролеће када озелене паркови Летњег сада или у лето када сунце готово и не залази и северна светлост заслепљује вид одсјајима Неве…

Ermitraz
Град који данас има седам милиона становника у прошлости је био поприште многих догађаја који су одредили историјске токове Русије. Осим што је био прва престоница у време Петра Великог, он памти бурне дане 1905. године, а обележиле су га и велика Октобарска револуција, која је започела управо нападом на Зимски дворац, и прва победа бољшевика. Ратни брод “Аурора” и данас стоји као симбол тог  времена и догађаја који су потресали 1917. годину.

Готово је немогуће побројати све шта би трабало видети у Петрограду, али неизоставно се посећују Ермитаж, некадашњи Зимски дворац, Зграда адмиралитета, Летњи дворац, Невски проспект, једна од најпрометнијих и најлепших улица Петрограда, Исакијевска црква, канали који усецају живот на води у ткиво града, бројни споменици, триумфална капија…

Једна од атракција Петрограда, препознатљива са свих туристичких проспеката, свакако је споменик Петру Великом. Саградила га је Екатерина Велика као знак поштовања Петра Великог и своје првржености идеји просвећеног апсолутизма.

Пушкин га је увео у бесмртност поемом “Бронзани коњаник”. У време комунизма приписивана му је симболика подсећања на тиранију и царизам, али последњих година добија значење симбола велике идеје оснивача руске империје.
         
st-petersburg1Шест величанствених зграда, од којих је најзначајнија некадашњи Зимски дворац руских царева, данас сачињава “Ермитаж,” један од највећих, најбогатијих и најлепших музеја света. Палату на обалама реке Неве, у срцу Петрограда, саградио је Франческо Бартоломео Растрели, један од великих европских мајстора, од 1754.- 1762. године.

Употпуњавана током векова, колекција коју данас поседује овај музеј броји три милиона експоната, који датирају од каменог доба до данас. Уколико бисте желели да обиђете цео музеј требало би вам неколико година и то ако бисте се пред сваким експонатом задржавали само по минут. Срећом, савремена компјутерска технологија је омогућила да сво богатство овог музеја буде доступно и онлине, те да „посетилац“ изабере оно што му је најзанимљивије.
 
Ermitraz660519
“Ермитаж” поседује једну од најлепших колекција европских сликарских мајстора из периода од 16. до 20. века. Ту се могу наћи дела Микеланђела, Да Винчија, Ван Гога, Рубенса, Пикаса…

Оно што свакако не треба пропустити су посете Исакијевској катедрали и Катедрали Богородице Казањске. Исакијевска црква је једна од најлепших и највећих у православном свету. Домонира панорамом Петрограда својом куполом високом сто метара, опточеном са сто килограма злата. Када је њена градња завршена испоставило се да је коштала више од двадесет милиона тадашњих рубаља и неколико стотина живота неимара.

Petrograd2Катедрала Богородице Казањске саграђена је 1811. године под патронатом Андреја Вороникина. Њену архитектонску структуру сачињава компромис више стилова, по чему је знатно ближа руском православном градитељству од Исакијевске цркве која више личи на катедрале каква је она Светог Петра у Риму.

Испред Богородице Казањске налази се споменик Кутузову, великом руском војсковођи, који је своју земљу бранио од Наполеонових трупа почетком 19. века.

Nevski prospektНевски проспект је централна и једна од најлепших улица Петрограда, ако се изузму обале Неве и улице које иду ивицом петроградских канала. Непрестана гужва и жамор мизансцен су око којег се одвија културни, друштвени и трговачки живот некадашње северне престонице.

На Невском проспекту налази се неколико петроградских позоришта (од укупно сто колико их има), затим бројни ресторани и трговине у којима живот замире тек у касним вечерњим сатима. Невски проспект завршава се у близини зграде Адмиралитета, једног од здања по којима је Петроград препознатљив. Седиште тадашње руске морнарице саградили су западни мајстори, а средишња кула види се из готово свих делова града.
        
dvoracf.jpgПосета граду- музеју свакако би морала да подразумева и обилазак Петровог дворца до којег се стиже пловидбом Невом и Финским заливом. Велелепно здање  са својим раскошним одајама, парковима и фонтанама, увелико подсећа на Версај.

У близини Петрограда је и Пушкин или Царско село, комплекс двораца са предивним парковима и експонатима који чувају трагове бурне историје руских царских породица.

Carsko selo4b0728dДо Петрограда, града младости Достојевског, стиже се најчешће из Москве возом или директно авионом кроз све прометнију ваздушну луку Пулково.