Прочитај ми чланак

„Непристојна понуда“ Саудијске Арабије Русији

0

saudijska-arabija-rusija_660x330
(Танјуг)

Саудијска Арабија је понудила Русији економске подстицаје, укључујући значајан споразум о оружју и обећање да неће оспоравити продају руског гаса, а заузврат тражи да Москва смањи подршку коју пружа сиријском председнику Башару ал-Асаду, саопштили су данас блискоисточни извори.

Споразум између два водећа посредника у погубном грађанском рату у Сирији предложио је шеф саудијске обавештајне службе принц Бандар бин Султан, на састанку са руским председником Владимиром Путином у Моксви прошле недеље, преноси Ројтерс.

Русија је светски лидер у производњи нафте

У јулу ове године на територији Русије се дневно производило 10,43 милиона барела нафте.
Ти показатељи су утврдили позицију Русије као највећег светског произвођача нафте. У односу на јун производња нафте је порасла за 1%.
На другом месту је Саудијска Арабија са 9,8 милиона барела на дан.

Сиријски опозициони извори блиски Саудијској Арабији тврде да је принц Бандар понудио да купи руско оружје у вредности од 15 милијарди долара, као и гаранције да гас из Персијског залива неће угрозити позицију Русије као главног снабдевача Европе гасом.

Заузврат, Саудијска Арабија тражи од Москве да смањи подршку коју пружа Асаду и да убудуће не блокира ниједну резолуцију Савета безбедности УН о Сирији, тврде ти извори.

Неименовани западни дипломата на Блиском истоку каже да ће руски председник тешко трампити снажан утицај који Москва у последње време има у региону, за споразум о оружју, ма како значајан био.

Он је рекао да руски званичници баш и не верују да Саудијска Арабија има јасан план за стабилност у Сирији ако Асад падне.

Путинов портпарол данас није био доступан за коментар о састанку, као ни портпарол саудијског министарства спољних послова.

Русија у сиријском рату, који траје дуже од две године, подржава Асада оружјем и дипломатском заштитом, а било каква промена у ставу Москве уклонила би значајну препреку за акцију Савета безбедности УН кад је реч о Сирији.

Међутим, можда наговештавајући већу флексибилност, Русија је уочи састанка са саудијским представником вршила притисак на Асада да дозволи мисији УН да испита тврдње о коришћењу хемијског оружја, како наводе друге дипломате.

„То је био један од оних ненајављених састанака који би се могли показати далеко значајнијим него јавни дипломатски напори који се улажу у циљу решавања сиријске кирзе“, казао је један дипломата.