Прочитај ми чланак

Кина је спремна да замени европске инвеститоре у Русији ако крену санкције

0

Ekonomski Forum u Sankt Petersburgu izvor RIA Novosti

За време 18. Међународног економског форума у Санкт Петербургу, председник Асоцијације Европских Пословања у Русији, Реjнер Хартман, рекао је у разговору за руски РТ како су кинески инвеститори спремни заменити европске компаније у Русији уколико ЕУ уведе санкције.

„Кинези су спремни ући уколико се нас санкцијама или на друге начине избаци из Русије“, истакао је Хартман.“ Чуо сам како су високо – технолошке кинеске компаније спремне ући и заменити компаније као што су Алстом, Сиеменс, БАСФ и Баjер. То је невероватно!“, Рекао је Хартман те истакао како се ипак нада да ће поверење које је до сада изграђено између Русије и европских инвеститора бити довољно снажно у превазилажење ове кризе.

Подсетимо, откако је избила криза у Украјини, тј откако се почело Русији да прети економским санкцијама, све је очигледнији раскол између политичких и пословних интереса у Европи, нарочито у највећој европској економији, Немачкој.

Управо о томе говори и Хартман: „Европски инвеститори, који су остварили велики успех у Русији, сада су таоци неодговорности оних који доносе политичке одлуке. Санкције према Русији показују кратковидост европских посланика и појединих влада. Они имају период од четири године на власти, тада одлазе или бивају поново бирани, али ми – инвеститори – ми остајемо“.

Наводи како су пословни људи под великим притиском својих влада, те су због тога неки у последњи тренутак одлучили ипак не доћи на Економски Форум у Санкт Петерсбургу.

„Мене није брига, дошао сам јер ме занима разговор о бизнису, а не политици“, рекао је. „Зачудило ме колико је снажан утицај власти у Бриселу на инвеститоре“, истакао је.

Европска Унија, упркос великом притиску САД – а, још увек није покренула економске санкције према Русији. Мада би такав потез нанео знатну штету и Русији и Европској Унији, Кина би – ако је судити према информацијама са којима располаже Хартман – имала велику корист због ширења на цело руско тржиште попуњавајући пословни вакуум који би остао након повлачења европских компанија.

Русија свакако није вољна да прекине своје пословне односе са остатком Европе, но пребацивање фокуса са Запада на Исток је итекако кредибилан „план Б“ који се у одређеној мери већ и почео да примењује.

(Адванце)