• Почетна
  • СВЕТ
  • Словени
  • КАКО ЈЕ РУСИЈА ПОСТАЛА ТАКО ЕФИКАСНА? ИЗ САД ТВРДЕ: „Немачка их је припремала“
Прочитај ми чланак

КАКО ЈЕ РУСИЈА ПОСТАЛА ТАКО ЕФИКАСНА? ИЗ САД ТВРДЕ: „Немачка их је припремала“

0

kako-je-rusija-postala-tak1

(Антун Роша)

Како је Русија постала тако ефикасна у специјалним операцијама? Амерички званичници тврде: „Немачка их је припремала за рат“.

Америчке обавештајне службе данас признају како нису биле у стању да предвиде шта ће руске снаге да учине када је избила криза у Украјини. Специјална операција на Криму изведена је „шокантно брзо“, ефикасно и уз употребу напредних технологија, преноси амерички лист The Daily Beast. Наводи се како је операција на Криму, која је спроведена без иједне људске жртве, изведена „са толико оперативне сигурности да је чак ни америчке обавештајне службе нису биле у стању да их предвиде“.

Амерички званичници, лидери Конгреса и цела војска аналитичара и коментатора, данас се пита само једно – како су руске специјалне снаге постале толико добре и брзе да то нико није ни приметио?

Неки су одмах закључили како је Русија очигледно добијала помоћ од Запада, а сумња пада на Немачку. Тако се наводи да је немачка одбрамбена компанија Rheinmetall 2011. изградила симулациони тренинг центар у Мулини, на југозападу Русије, за око 140.000.000 УСД. Овај центар има „капацитет“ тренирања око 30,000 руских војника на годину дана.

Амерички званичници сматрају како Немачка заправо већ годинама тренира руске снаге. Компанија Rheinmetall стала је у одбрану свог пројекта и након руске операције на Криму, но крајем прошлог месеца пројекат је ипак угашен од стране немачке владе, очито након појачаног притиска из САД – а. Но, многи у америчкој администрацији су незадовољни начином на који се Немачка односи према Русији, а неки спекулишу како су руске специјалне снаге обучене управо од стране Немачке.

„Несрећна је чињеница да су немачке компаније директно подупирале и тренирале руску војску чак и за време напада на Украјину“, рекао је један високи неименовани помоћник у америчком Сенату.“ Америчка влада требала би да позове наше НАТО савезнике да суспендују све војне односе са Русијом у овом тренутку, све док Руси не напусте Украјину, укључујући и Крим „, рекао је исти извор.

Питање Украјине и даље је неизвјесно, но руске снаге се готово апсолутно сигурно неће повући са Крима, који је након спровођења референдума постао саставни део Руске федерације. Што се пак тиче Немачке, њене компаније јавно пружају отпор америчкој политици која жели да изолује Русију.

Америчка Конгресна Истраживачка Служба истиче како је кључни партнер немачке компаније Rheinmetall била руска државна компанија Оборонсервис те како је тренинг центар, изграђен по моделу који користи немачки Бундесвер ( немачке оружане снаге ), требао бити „најнапреднији систем такве врсте на целом свету“.

Амерички званичници за сада још не говоре о овоме јавно, но у приватности изражавају своју љутњу и фрустрацију због немачке сарадње с руском војском. Нема неких конкретних доказа за ове тврдње, но амерички званичници тврде како не треба тражити даље од операције на Криму. Наводе како су очита „радикална унапређења“ код руских специјалних снага у поређењу са њиховом последњом акцијом за време конфликта у Грузији 2008.

„Људи су гњевни. По Пентагону се прича како су тренинг добијали припадници ГРУ Спецназ – а (оп.а. руске јединице за специјалне операције)“, рекао је један амерички обавештајни званичник у разговору за лист The Daily Beast.

Сви ови подаци показују како није чудно да је Немачка најшпијуниранија земља у Европи од стране америчког шпијунског гиганта НСА чији је рад разотркивен прошле године захваљујући Едварду Сноувдену. Но, ако су ове спекулације америчких званичника тачне, изгледа како чак ни НСА не успева „да похвата“ све детаље, можда зато што превише ресурса троше на параноични надзор властите популације.

Упркос америчкој медијској доминацији која стреми изолацији Русије, Русија и поједине НАТО чланице заправо имају јако добре односе, нарочито Русија и Немачка. Према појединим изворима Немачка је прошле године извезла готово 50 милијарди УСД робе у Русију док стотине хиљада немачких радних места директно зависе о трговинској размени са Русијом.

Имајући ове податке у виду, нормално је да ће се многи у Берлину успротивити америчким агресивним санкцијама према Русији, нарочито пошто знају да Русија није агресор – како САД тврди – већ сила која реагује на ситуацију. Наиме, није Русија разбила ЕУ – спонзорисани уговор којиме се криза могла мирним путем решити у фебруару ове године. Да је Русија заиста агресор који жели да осваја део по део Украјине, не би се толико залагали за дипломатска решења, мада је ситуација до сада већ знатно ескалирала и што ће се догодити са Украјином остаје неизвесно.

Вашингтон је у фебруару индиректно дао зелено светло за државни удар у Кијеву те их сада љути чињеница да им не иде све по плану, а руска муњевита операција на Криму посебно их љути, јер су неки у Вашингтону очигледно чак маштали о елиминацији руске црноморске флоте, што је најцрвеније могућа линија за Москву.

Поједини амерички званичници тврде како је немачки Rheinmetall само један од примера где НАТО чланице јачају руске способности. Вашингтон се посебно заложио у спречавању продаје француских Мистрал бродова руској морнарици, а разљутила их је и продаја италијанских оклопних возила Линк руској војсци.

Амерички директор стратешког планирања при главном штабу америчке војске, вицеадмирал Френк Пандолфи, рекао је у говору пред Сенатом како је Русија последњих година знатно унапредила своје војне способности те како данас ставља нагласак на јединице за специјалне операције и сајбер ратовање. Такође се наводи како је руска војна доктрина „драматично унапређена“ те како фокус постају високо обучене специјалне јединице за хитне операције које су у стању да бране руски народ у земљама где постоји опасност од перципиране западне агресије.

Можда америчке званичнике брине и ефикасност сопствених специјалних јединица које се нису „просвлавиле“ у неким од последњих операција, на пример у Сомалији где су једва извукли живу главу у покушају напада на упориште милитантне организације Ал – Шабаб . Разлика је свакако и у томе да америчке специјалне јединице дјелују на хиљаде километара од своје матичне државе, но на то се, изгледа, више нико ни не обазире.

(Адванце – донекле посрбио СРБИН.ИНФО)