Прочитај ми чланак

Словеначка влада пред распадом?

0

После сусрета премијера Јанеза Јанше са челницима остале четири странке владајуће коалиције, председник парламента Грегор Вирант рекао је да је коалиција вероватно пред распадом. У поноћ истиче десетодневни рок који је Вирант дао Јанши да се повуче са места премијера.

У љубљанској вили Подрожник одржан је састанак лидера владајуће коалиције, који је био можда последњи покушај да се словеначка коалициона влада одржи на окупу, али се, према речима председника Грађанске листе (ГЛ) и председника словеначког парламента Грегор Вирант, „ништа није променило“.

После затвореног сусрета премијера Јанеза Јанше са челницима остале четири странке владајуће коалиције, Вирант је рекао да је договорено да се након састанка не дају изјаве, али је потврдио да се, према његовом мишљењу, „ништа није променило“, потврдивши тако да је коалиција вероватно пред распадом, јавила је агенција Хина.

У поноћ истиче десетодневни рок који је Вирант дао Јанши да се повуче са места премијера и да он лично или његова Словеначка демократска странка (СДС) предложе новог кандидата за председника владе, ако желе да Грађанска листа остане у коалицији.

Политичка криза у Словенији је кулминирала после објављивања извештаја Анткорупцијске комисије која је пре две недеље оптужила Јаншу и челника опозиције, љубљанског градоначелника Зоран Јанковћа за кршење закона који се односи на борбу против корупције и интегритет државних функционера, јер нису транспарентно пријављивали стварно стање својих рачуна и имовине.

Вирант је најавио да ће ГЛ, ако Јанша не поднесе оставку поноћи, у среду увече донети одлуку о свом повлачењу из владе, а и сам Вирант намерава да поднесе оставку на место председника парламента.

Сличне потезе су после Виранта најавили и лидери још две странке у влади – председник Демократске странке пензионера (ДеСУС), актуелни министар спољних послова Карл Ерјавец и председник Словеначке народне странке (СЛС) Радован Жерјав, који је у влади министар привреде, али рокови за њихова повлачења из владе још нису обелодањени.

Поједини словеначки аналитичари оцењују да би Јаншина влада могла да се одржи неколико недеља или месеци и ако изгуби већину, односно ако у њој остану Јаншина СДС и демохришћанска Нова Словенија (НС), док други тврде да ће ипак доћи до састављања нове коалиције која би парламенту предложила мандатара за састав прелазне или техничке владе.

Таква влада би земљу водила још годину или годину и по дана, а била би задужена само за одређене пројекте.

Зоран Јанковић је после извештаја Антикорупцијске комисије „замрзнуо“ место председника странке Позитивна Словеније (ПС), до њеног следећег изборног конгреса.

Након превремених избора крајем 2011. године, Јанковић је с новооснованом Позитивном Словенијом освојио највише места у парламенту, али није успео да састави владу, па је место премијера заузео Јанша.

 

(РТС)