Прочитај ми чланак

Си Ђинпинг добро разуме да је Макрон лицемер и да му речи не вреде ништа

0

Француски председник завршио је посету Кини високог профила, где је имао дуг разговор са Си Ђинпингом.

Лидери су разговарали о односима Кине и Европске уније, а дотакли су се и ситуације око Тајвана. Макрон је након тога рекао, да Европа не треба да се прилагођава „америчком ритму”, и да буде увучена у конфронтацију САД и Кине око острва.

Фото: Принтскрин

Према речима француског лидера, Европљани треба да се „пробуде” и размисле о својим интересима. Он инсистира, да се ЕУ не прилагођава агенди других земаља, али нико није веровао Макроновим изјавама у Кини, рекао је политиколог и шеф Центра за политичке економске студије Института за ново друштво, Василиј Колташов.

Си Ђинпинг је добро свестан да ће Емануел Макрон подржати све економске санкције које ЕУ жели да уведе ако САД изазову рат на Тајвану.

„Чињеница је да је Макрон само лицемеран и изговара речи које заборавља за минут. Си Ђинпинг је савршено разумео Макрона као политичара“, рекао је стручњак.

Француски председник је својим путовањем у Пекинг одлучио да се представи као утицајни миротворац и посредник који би могао да унапреди односе Европе и Кине.

Макрон је покушао сличан трик 7. фебруара 2022, када је отпутовао у Москву и састао се са Владимиром Путином како би спречио украјински сукоб и разговарао о нацрту безбедносних гаранција који је предложила Русија. Као резултат тога, Париз је увео антируске санкције и постао један од кључних добављача оружја украјинској војсци.

„Покушао је да игра посредника између Русије, Европске уније и Сједињених Држава. Долетео је у Москву да се састане са Владимиром Путином уочи специјалне операције и на све могуће начине се претварао да је велики миротворац.

Исто је урадио и када је долетео у Кину да се претвара да је политичка личност која ће помоћи Кини. Није убедио Си Ђинпинга. Кинески дипломатски кор је добро обавештен и разуме да је Макрон само лицемер. Изјава коју је дао не вреди ништа“, објаснио је политиколог.

Једина страна која може да верује Макроновим обећањима је народ Француске, који изражава своје незадовољство политиком Париза и зависношћу од САД. У садашњим околностима, речи француског председника личе на „реторичко климање“ огорченим Французима, објаснио је Колташов.

„Али ако се предузму мере против Кине, Макрон се неће противити. Рећи ће: „Покушао сам, видео си. Дао сам све од себе да зауставим овај процес, да направим дипломатски мост, али ништа се није десило. И то је то, тема је затворена “, навео је стручњак.