• Почетна
  • СВЕТ
  • Северна Кореја успешно лансирала ракету дугог домета у орбиту
Прочитај ми чланак

Северна Кореја успешно лансирала ракету дугог домета у орбиту

0

Северна Кореја успешно је лансирала ракету дугог домета, што су одмах осудиле Уједињене нације, САД, Кина и Русија.

Ракета је, према наводима Северне Кореје, понела метеоролошки сателит у орбиту, међутим, САД, Јужна Кореја и Јапан верују да је реч о тесту технологије како би једног дана могла да понесе нуклеарне бојеве главе и погађа мете, као што је територија САД.

„Сателит је ушао планирано у орбиту“, објавила је севернокорејска телевизија, пренела је агенција Ројтерс.

Северноамеричка команда за ваздушну одбрану (НОРАД) рекла је да је ракета „поставила један предмет који изгледа да је достигао орбиту“, што је први пут да је независно тело потврдило трвдње Северне Кореје о сателиту.

Пјонгјанг је следио, како је рекао, слично успешно лансирање из 2009, када је извео и атомску пробу која је довела до појачања санкција Савета безбедности Уједињених нација уведених тој земљи 2006. после прве нуклеарне пробе.

Северној Кореји је забрањено резолуцијама УН да развија нуклеарне и ракетне технологије, иако нови млади вођа Ким Џонг Ун који је дошао на власт прошле године, наставља са државном политиком „прво војска“ коју је увео његов преминули отац.

Ким Џонг Ун је одлучио да крене очевим стопама и настави са пробама ракета и развојем нуклеарног програма због, како је поручио, непријатељске политике САД према Пјонгјангу.

Северна Кореја велича данашње лансирање славећи га као јунаштво сва три члана династије Ким који су владали земљом од 1948.

Генерални секретар УН Бан Ки Мун оштро је осудио лансирање ракете и изразио забринутост да би то могло да има негативан утиац на мир и безбедност у региону.

Дипломате Савета безбедности УН саопштиле су да ће разговарати о севернокорејском лансирању ракете на састанку који је заказан за данас.

НАТО је снажно осудио северокорејско лансирање ракете, рекавши да је оно противно резолуцијама Ун и да би могло да дестабилизује регион око Кореје.

„Тај порвокативни акт повећава тензије у региону и ризикује додатну дестабилизацију Корејског полуострва“, каже се у саопштењу НАТО.

Јапан је затражио састанак Савета безбедности о лансирању ракете.

Бела кућа је осудила лансирање ракете, означивши је као „високо провокативан чин“ који директно крши резолуције УН и позвала је међународне партнере да одлуче о „одговарајућим акцијама“ против Пјонгјанга.

„Међународна заједница мора да ради на слању јасне поруке Северној Кореји да њихова кршење резолуција Савета безбедности УН сноси последице“, рекао је портпарол Беле куће Томи Витор.

Лансирање „неће помоћи у јачању стабилности и имаће негативан ефекат“ на ситуацију у региону, саопштило је руско министарство спољних послова, пренела је агенција АФП.

Руско министарство одбране саопштило је да је пратило ласирање севернокорејске ракете и јужну путању са севернокорејског полуострва.

Кина је оштро критиковала Северну Кореју због лансирања ракете дугог домета, тражећи да се Пјонгјанг придржава резолуција УН којима није дозвољено коришћење балистичких ракета.

„Пјонгјанг би требало…да поштује релевантне резолуције Савета безбедности УН…које траже да Северна Кореја не изводи никакво лансирање ракета са балистичком технологијом“ и тражи да „обустави све активности повезане са балистичким ракетним програмом, јавила је кинеска агенција Синхуа.

Синхуа је навела и да све стране треба да буду уздржане.

Стручњаци процењују да је мало вероватно да дође до појачања санкција Ун, али да би поједине земље, као САД, Јапан и Јужна Кореја, могле да уведу једностране казнене мере.

Данасњи успех ставља Север испред Југа који није успео да лансира своју ракет са сателитом од октобра, како је било планирано, због технчких проблема. Сеул сматра да је ово лансирање балистичке ракете подстицај за учвршћење власти Ким Џонг Уна.

Северна Кореја је потрошила ове године на развој свог ракетног програма чак 1,3 милијаде долара док је према проценама стручњака Уједињених нација две трећине од 24 милиона становника у тој земљи суочено са хроничним недостатком хране.

 

(Танјуг)