Прочитај ми чланак

САД ПРИПРЕМАЈУ ЗАКОН О КАЖЊАВАЊУ свих који се усуде да дирну америчку демократију

0

Чини се да хистерија око “лажних вијести” у Сједињеним Државама и Европској унији с цензуре прелази на виши ниво.

За сада су Брисел и земље ЕУ још увијек су на нивоу цензуре такозваних “лажних вијести и пропаганде који угрожавају демократски и политички поредак у земљама парламентарних либералних демократија”, док Вашингтон планира усвојити закон о кажњавању земаља које пласирају информације којима се уплићу у демократске процесе у Сједињеним Државама.

И до сада су се изрицању санкција САД служиле законом који америчкој администрацији даје широке овлашћења и омогућава кажњавање појединаца и земаља које “крше људска права“, а нови закон би проширио могућност санкционисања на земље које “лажним вијестима” угрожавају демократски поредак у Сједињеним Државама.

Наиме, сенатори Крис Ван Холен и Марко Рубио су представили приједлог закона којим се тражи изрицање казнених мјера против држава које покушавају утицати на ток избора у Сједињеним Државама.

Закон такођер захтијева додатне санкције против Русије, ако се поновно покушају мијешати у изборну процедуру у САД-у.

Приједлог закона се сматра поруком упућеном било којој иностраној сили која покушава поткопати уобичајени ток изборног процеса, укључујући нападе на кандидате, изборне јединице и изборне структуре, пише у извјештају Гласа Америке, што је апсурд, јер је извештај објавио медиј који је створен како би поткопао уставни поредак земаља које САД сматрају својим геополитичким супарником и утицао на политичке процесе у бројним земљама, прије свега у земљама бившег Источног блока.

Глас Америке почео је с радом 1942. године, а прва редакција која је почела с емитовањем радијског програма је била мала група новинара немачког говорног подручја, само 56 дана након јапанског напада на Пеарл Харбор. Глас Америке је почео с радом као део тадашње обавјештајне америчке агенције ФИС (Foreign Information Service), из које је касније настала ЦИА. Глас Америке данас емитује програм на више од 40 језика, путем интернета, радија и телевизије. Процјењује се данедељно овај медиј прати око 164 милиона људи, а финансира га влада Сједињених Држава. Уз овај, касније су настали и бројни други медији који се уплићу у унутрашње послове суверених земаља, међу којима се истиче Радео Слободна Европа и медији за друга говорна подручја, а све их финансира Стејт департмент.

Дакле, имамо ситуацију у којој земља која се може сматрати пиониром ширења лажних вијести и уплитања у унутрашње послове суверених земаља припрема закон о кажњавању земаља у свијету ако се усуде пропагандом или на било који други начин уплитати у амерички изборни процес, иако још нико није утврдео било чију одговорност за ометање америчких предсједничких избора 2016.

Сенатор Крис Ван Холен је нагласио да је закон недвојбено порука Русији и било којем другом страном актеру.

“Ако било ко против нас покрене напад, сносиће тешке последице”, рекао је Крис Ван Холен.

“Не можемо бити земља у којој стране обавјештајне службе без последица покушавају утицати на наш политички процес. Овај закон ће осигурати интегритет нашег изборног процеса кроз кориштење кључних националних инструмената за очување безбедности и показати страним државама да је недопустиво мешање у наше изборе”, рекао је сенатор Марко Рубио.