Прочитај ми чланак

САД: Фергусон – град под војном и полицијском опсадом (Видео и фото репортажа независних медија)

0

Fergusona, grada pod opsadom američke nacionalne garde

С улица Фергусона, града под опсадом америчке националне гарде: „Извели су инвазију на наш град, милитаризиране полицијом која је створена од нашег пореског новца проводе насиље над мирним демонстрантима“

Новинар америчког онајн листа WSWS,, Андре Дамон, налази се у Фергусону те је јутрос објавио репортажу о јучерашњим догађањима. У репортажи се наводе изјаве обичних локалних становника и њихово виђење актуелне ситуације.

Транскрипт репортаже:

WSWS (Андре Дамон): „Налазимо се у Фергусону, савезној држави Мисури, где је гувернер довео националну гарду. Иза нас се налази продајни центар који је претворен у милитаризирану зону. Чују се полицијски пси, изнад лете хеликоптери. Тактичке јединице припремају гранате, оружје и јуришно оружје „.

Fergusona, grada pod opsadom američke nacionalne garde Andre Darmon_e

Андре Дамон (након увода следи део снимкао аутопсији Мајкла Брауна која закључује како је младић убијен с шест хитаца из пиштоља)

Кристиjан Гетемајер (становник Фергусона): „Аутопсију (убијеног Мајкла Брауна) провела је приватна организација те је закључено како је упуцан два пута у главу и два пута у тело. Када год чујем за хице у главу прво на што помислим је егзекуција. Оружје које је у другим земљама коришћено у рату сада се користи на нашим улицама. Био сам ту за време протеста, није било насиља од стране народа, но полиција је свеједно напала сузавцем, гуменим мецима упркос томе што су ту били и припадници медија као и жене с децом“.

ferguson Christian Gettemeir

Кристиjан Гетемајер

WSWS: „Налазимо се тренутно у центру Феругусона. Полиција поручује новинарима да се морају разићи.

Кристиjан Гетемајер : „Полиција нам поручује како морамо да идем“.

Неименовани новинар: „Ту смо снимали и полиција нам је поручила да морамо да напустимо ово подручје. Не изгледа као да се дешавају неки проблеми па ми није јасно зашто морамо да идем. Но, поручили су нам ако сви ми новинари одмах не одемо да ствари неће изгледати добро“.

Ferguson novinar e

Неименовани новинар

Неименована становница Фергусона: „Стидим се наших политичара, републиканаца и демократа, који су допустили да се омогући оваква полицијска бруталност“.

Становница Фергусона

Становница Фергусона

WSWS „Сада се налазимо код једног од бројних полицијских пунктова на главној улици у Фергусону. Промет према делу града где се одржавају протести је у потпуности блокиран. Управо смо се вратили са једног протеста где нам је речено да је полиција ухапсила фоторепортера компаније Getty Images Полиција у исто време тера људе који мирно стоје истичући како могу бити ухапшени уколико се не разиђу“.

Бама (становник Фергусона): „Протест се одржава доле низ улицу, покрај Мекдоналдса. Када је полиција видела да демонстранти говоре пред камерама поручили су нам да морамо кренути даље, да не смемо стајати на једном месту. То значи да немамо слободу, јер да имамо слободу могли бисмо стајати где год желимо на државном терену“.

Stanovnik Fergusona po imenu Bama (na slici lijevo)

Становник Фергусона по имену Бама (на слици лево)

Неименована становница Фергусона: „Мирно смо протестовали, мирно, никаквог насиља није било“.

Neimenovana stanovnica Fergusona2

Неименована становница Фергусона

Неименовани становник Фергусона: „Људи желе мирно протестовати, а они желе рат. Погледајте што су мени урадили када сам имао 17 година (подиже мајицу и показује ожиљак). То су ми направили када сам имао 17, пуцали су ми у леђа“ .

Neimenovani stanovnik Fergusona

Неименовани становник Фергусона

Бама (становник Фергусона): „Када су почели испаљивати сузавац изгледало је и звучало као да смо у Авганистану. Зашто побогу нападају сузавцем и гуменим мецима на грађане који нису починили никакав криминал?“

Неименована становница Фергусона: „Национална гарда је сада овде, а мој син је у војсци. Па не можете слати децу да се долазе борити против сопствених мајки и очева“.

Neimenovana stanovnica Fergusonae

Неименована становница Фергусона

Бама (становник Фергусона): „Оно што се дешава у свим већим градовима у САД-у није далеко од Ирака. Погледајте око себе, изгледа као да смо у ратној зони. Изгледа као да смо у рату са људима који би нас наводно требали да штите. Они нису дошли мирно – док смо ми мирно протестовали, они нису. Док смо ходали вичући ‘руке су нам у ваздуху, не пуцајте’, полицајци су нам се смејали, стајали су пред нама са великим оружјем“.

Неименована становница Фергусона:“Погледајте ово (показује на полицију), ту одлази новац од наших пореза? Људи мирно протестују и ово се дешава? Може се боље од овога, тај новац би требао бити кориштен за образовање, запошљавање, обуку“.

Neimenovana stanovnica Fergusona3

Неименована становница Фергусона

Бама (становник Фергусона): „Извели су инвазију на Фергусон као што су извели инвазију на Ирак. Када су видели да се народ не покорава законима које нам они намећу, напали су нас насиљем“.

Приликом растеривања демонстранта у Фергусону повређени новинари

Полиција САД је у уторак поново променила сузавац и шок бомбе, како би растерала демонстранте у Фергусону, у ком су у току нереди пошто је полицајац усмртио младог црнца.

РАЊЕНИ ПОЛИЦАЈЦИ

Према речима представника полиције Рона Џонсона, два полицајца су задобили прострелне ране од хитаца који су дошли из редова демонстраната.

Демонстранти су гађали полицију Молотовљевим коктелима и запалили станицу. Полиција је више пута захтевала од њих да се разиђу, а онда је применила сузавац и шок бомбе.

Према подацима америчких медија, од гаса је озбиљније настрадала група новинара. Истрага је у току.

Федерална управа за авијацију САД је до 25. августа продужила забрану летова на висини испод 900 м над Фергусоном (држава Мисури), како би се осигурала „безбедна ситуација“ за рад правосудних органа у граду, у коме још увек трају протести после убиства црнца тинејџера, преносе РИА Новости.

Забрана је већ изазвала талас критика. Постоји мишљење да се оваквим ограничењима ускраћује могућност ТВ и радио станицама, да захваљујући својим хеликоптерима, јасно и у потпуности извештавају о дејствима демонстраната и полицајаца.

Ferguson pucnjava iz vatrenog oružja

Фергусон: пуцњава из ватреног оружја, ухапшено преко 30 демонстраната – на протесту солидарности у Сент Луису полиција привела 90-годишњу Хеди Епштајн, жену која је преживела Холокауст.

Полиција у америчком граду Фергусон, где већ данима трају сукоби између полиције и демонстраната, истиче како су током ноћи ухапсили 31 демонстраната након што су, према њиховим речима, били нападнути из ватреног оружја. Полиција тврди како они нису пуцали упркос „великом оружаном нападу“.

Поједине информације које управо стижу говоре како је број ухапшених и знатно већи, преко 70 особа.

Демонстранти у Фергусону

Но, демонстранти описују једну сасвим другачију слику – истичу како су трупе Националне гарде извршиле опсаду њиховог града те како полиција напада и мирне демонстранте.

У оближњем Сент Луису (подсјетимо, Фергусон је заправо предграђе Ст Луиса), одржан је протест солидарности са становницима Фергусона испред канцеларије гувернера Jaya Nixona. Полиција је брзо реаговала те ухапсила демонстранте – међу демонстрантима који су дошли исказати солидарност с Фергусоном била је и Хеди Епштајн, 90-годишња жена која је преживела Холокауст, чак и њу су ухапсили.

Ситуација у самом Фергусону је све напетија те све више извора спомиње како се користи и ватрено оружје. Многи су до сада већ рекли како улице града подсећају на ратну зону, но Фергусон се налази пред знатном ескалацијом сукоба. Демонстранти су гневни због доласка Националне гарде. Поједине пљачке су забележене у граду током протеклих ноћи, но већина становника мирно протестује и истиче како им то право гарантује амерички Устав.

Амерички медији почели су ситуацију у Фергусуну називати „расним немирима“, но чињеница је да се међу демонстрантима налазе и бројни белци, а притом треба узети у обзир и податак да је Фергусон већински црначки град.

У исто време стижу информације које говоре како све чешћа мета полицијских напада постају новинари који извештавају из Фергусона.

obama 6
ОБАМА: Шаљемо тужиоца

Амерички председник Барак Обама изјавио је да ће у среду у Фергусон упутити државног тужиоца Ерика Холдера због убиства црног тинејџера, апелујући на полицијске снаге и демонстранте да буду уздржани. Обама је навео да ће се Холдер тамо састати са представницима Федералног истражног бироа (ФБИ) и другим званичницима који спроводе независну федералну истрагу.

„Заједница у Фергусону тражи с правом одговоре“, рекао је Обама на конференцији за новинаре у Белој кући, позивајући на разумевање. „Изнађимо начин да лечимо једни друге, а не да рањавамо“, истакао је Обама.

Обама је казао да је бес због смрти црног тинејџера, кога је убио полицајац, Мајкла Брауна разумљив, али је осудио насиље и пљачке које су се догађале током протеста.

„Јасно је да већина људи мирно протестује. Пљачкање, ношење оружја, или чак напади на полицију, само служе подизању тензија и распиривању хаоса“, навео је Обама.

Он је додао да „нема оправдања за било какву прекомерну акцију полиције или акцију којом би се ускратило право људи на миран протест“.

Поводом распоређивања Националне гарде у Фергусону, Обама је рекао да је гувернеру Мисурија рекао да жели да њихова ангажованост „буде ограничена“. Додао је и да ће наредних дана да процени да ли присуство Националне гарде више штети или користи.

Обама се обратио новинарима после састанка са својим националним тимом за безбедност и Холдером, пренела је агенција Ројтерс.

Амерички председник је прекинуо годишњи одмор да би одржао састанак и ову конференцију за новинаре.

(WSWS, Адванце, Танјуг, Глас Русије)