Прочитај ми чланак

Са оваквим БДП-ом, Американци ће ускоро сви живети на улици

0

Амерички Биро за економске анализе известио је да је раст БДП-а Сједињених Држава за четврти квартал износио 3,3 одсто на годишњем нивоу, боље од процењених два одсто и подигао раст за целу прошлу годину на 2,5 одсто.

Што је веома добро – у теорији, пише економиста Питер Сент Онџ, сарадник „Херитиџ“ фондације. У пракси, наводи он, ту постоји један проблем – јавни дуг САД. Који ће отплаћивати праунуци и чукунунуци Американаца.

Бруто домаћи производ није мерило богатства земље, већ потрошње – производње која се продаје. БДП „рачуна доларску вредност наше производње, али не и стварно побољшање у нашим животима, па чак ни у нашем економском стању“, цитира Онџ америчку колумнисткињу Меган Макардл.

Мејнстрим медији, који су поздравили и последњи извештај Бироа за економске енализе као „спектакуларан“, претварају се да је БДП исто што и богатство. А није, бар не када је у питању државна потрошња, наглашава економиста.

Када приватне фирме или појединци производе више да би продали више – у том случају, раст БДП-а значи да земља постаје све богатија. Зато што се производи више ствари. Али, пише Онџ, заправо је супротно када је у питању државна потрошња.

Зато што је посао владе да узима богатство и „спали га“. То значи да када БДП расте од државне потрошње, он није одраз богатства. У најбољем случају мери расипање богатства, у најгорем уништавање богатства.

Шта је следеће?

Медији ће наставити да хвале владине статистичаре и академике и наставиће да растржу обичне Американце због објављивања својих рачуна за намирнице и хипотеке по друштвеним мрежама, молећи се да ће успети задрже илузију довољно дуго за следеће изборе, закључује Онџ.