Прочитај ми чланак

РУСКА ТЕХНОЛОГИЈА: Једина плутајућа нуклеарна електрана на свету

0

Реактор ће функционисати као мобилна јединица у северним регионима Русије и на Далеком истоку.

Неколико земаља се већ опробало на плутајућим нуклеарним реакторима, укључујући и Кину и САД,
али је Русија тренутно највише догурала са својом 70 мегавата Академик Ломоносов нуклераном електраном.

Саграђен од стране Росатом-а, једини плутајући реактор на свету, отпловио је из Санкт Петербурга пролазећи норвешку обалу на путу до Мурманск-а, где би га требало напунити горивом, азатим вуче до своје следеће дестинације: Аутономна област Чукотка. На крају ће завршити на Арктику у близини града Певек, где ће снабдевати енергијом платформу за десалинизацију воде и нафтне станице.

Изградња је почела 2009. године, финансирана из различитих извора а процена је да је утрошено око 232 милиона долара. Росатом је у почетку планирао да допуни реактор у Санкт Петербургу, али неке балтичке државе, заједно са Гринписом (Greenpeace), су се супротставиле идеји, па је уместо њега изабран Мурманск. Гринпис (Greenpeace) је забринут због опасности плутајуће нуклеарне електране, која се односи на то као потенцијалну „ноцћну мору“ или плутајући „чернобил“, али Росатом инсистира да ће сигурносне мере на плутајућем реактору бити најновије генерације и учинити га практично отпорним на оштећења.

Академик је опремљен са два реактора КЛТ-40С и ствараће до 70 MW енергије, што је, према модерним проценама, заправо веома ниско. Неки амерички превозници авиона имају до 700МW. Идеја о нуклеарној електрани на води није ништа ново.

Академик Ломоносов је заменио застарелу нуклеарну електрану Билибинску и Чунску хидроелектрану, а почеће са радом 2019. године.

Прва плутајућа нуклеарна електрана била је MH-1A из Америке, која је завршена у 2014. години и датира још од 1960-тих година. Водени реактор под притиском био је део веће групе програма америчке војске, која је имала задатак да пружа доток енергије удаљеним подручјима.