Прочитај ми чланак

Русија паралелно демилитаризује и Украјину и Сједињене Државе

0

СТВАРИ стоје овако: друга година специјалне војне операције (СВО) показала је да амерички војно-индустријски комплекс није спреман да обезбеди ратна дејства великих размера, пишу РИА Новости.

Лудачка идеја «Ујка Сема» да преплави Украјину оружјем предвиђала је… само блицкриг. Наводно, Русија ће брзо да изгуби, да упадне у хаос грађанског рата, након ког ће на њеним руинама Американци инсталирати своје марионете и са њима кренути на Кину.

Звездасто-пругасти лешинари нису планирали исцрпљујући рат.

Испоставило се да хваљена америчка наменска индустрија не производи муницију у обиму који је потребан за дуготрајни рат.

Неко ће рећи: америчка наменска производња је најбоља у свету. Творци оружја и технике «made in USA» тврде да је то «производна уметност».

Сигурно је да је тако, али како кажу у Одеси, постоји једна нијансица.

Њихова војна индустрија одлично је увезана са извозом гламурозне технике која кошта стотине милиона долара. Она уопште није прилагођена за велики конвенционални рат – рат у коме дејствује артиљерија и где се троши огромна количина муниције, рат у коме гламурозна техника једнако добро гори као и стара и демодирана, техника којој недостају резервни делови, а војницима муниција.

Зашто се то догодило? Као прво, америчка држава је након Другог светског рата изгубила контролу над наменском индустријом и предала је у приватне руке. А производњом војне технике дрмају финасијери.

Разуме се да њих интересују само долари. Зато компаније са државом склапају уговоре на максимално могуће износе и производе супер скупу технику – типа невидиљивих авиона чија вредност премашује стотине милиона зелембаћа.

Затим се ова гламурозна техника извози. Профити компанија расту, акционари су задовољни и све је као у рају.

Ствар је далеко гора када је реч о производњи обичних Стингера, артиљеријске муниције, чак и обичног барута. Цена муниције је ниска, ту не можете да се уградите и отимате. Тако да је производња витално неопходне муниције у зони губитка.

А «демократски арсенали», којима је требало потхрањивати бандеровске Оружане снаге Украјине, опустошени су, америчкој одбрамбеној индустрији «нанесена је озбиљна штета».

У процесу демилитаризације Украјине, Русија је успела да паралелно темељно демилитаризује и САД.