Прочитај ми чланак

Ру­си се вра­ћа­ју на Арк­ти­к

0

geopolitika arktik-s

Арк­тик по­ла­ко, али си­гур­но за­у­зи­ма све ва­жни­је ме­сто у раз­ми­шља­њи­ма свет­ских стра­те­га и њи­хо­вом ви­ђе­њу раз­во­ја све­та на­ред­них де­це­ни­ја. Ве­ли­ка, не­ис­тра­же­на и не­дир­ну­та про­стран­ства, не­ис­пи­та­но, али не­сум­њи­во огром­но при­род­но бо­гат­ство, про­стран­ства ко­ја би мо­гла да по­ста­ну у бу­дућ­но­сти ве­о­ма ва­жни во­де­ни пу­те­ви за тран­спорт љу­ди и те­ре­та…

 

Ево са­мо јед­ног по­да­тка ко­ји иде у при­лог та­квим пла­но­ви­ма. Ру­ско ми­ни­стар­ство за ре­ги­о­нал­ни раз­вој сма­тра да би Се­вер­но­и­сточ­ни про­лаз, због ве­ли­ког то­пље­ња ле­да, мо­гао да по­ста­не ве­о­ма атрак­ти­ван за про­лаз бро­до­ва. У на­ред­них шест го­ди­на, пре­ма ру­ској про­це­ни, тран­спорт ро­бе овим пу­тем мо­гао би да по­ра­сте са са­да­шњих 1,26 на 28,8 ми­ли­о­на то­на. 

Гу­жва у овој арк­тич­кој тр­ци је ве­ли­ка. Ни­су за­ин­те­ре­со­ва­не са­мо др­жа­ве чи­је оба­ле за­пљу­ску­је Се­вер­ни ле­де­ни оке­ан, по­пут САД, Ка­на­де, Ру­си­је, Нор­ве­шке … Ме­ђу за­ин­те­ре­со­ва­ним су Ве­ли­ка Бри­та­ни­ја, Дан­ска – ко­јој је од­скоч­на да­ска Грен­ланд – Ки­на и дру­ге ве­ли­ке зе­мље у раз­во­ју. Ве­о­ма је ин­те­ре­сант­но и нај­но­ви­је по­ја­вљи­ва­ње НА­ТО-а у арк­тич­кој при­чи. У вре­ме из­би­ја­ња кри­зе у Укра­ји­ни, чу­ли су се пред­ло­зи (Нор­ве­шке) да би Се­вер­но­а­тлант­ски пакт тре­ба­ло да бу­де вој­но при­су­тан у зо­ни ко­ја се про­сти­ре око Се­вер­ног по­ла. Основ­на иде­ја би­ла је да ави­о­ни с озна­ка­ма НА­ТО-а па­тро­ли­ра­ју над Арк­ти­ком.

Од­го­вор Ру­си­је био је кра­так и не­дво­сми­слен.

„НА­ТО не­ма шта да тра­жи на Арк­ти­ку”, из­ја­вио шеф ру­ске ди­пло­ма­ти­је Сер­геј Ла­вров.

А ка­да је реч о Мо­скви, она је од­лу­чи­ла да се Ру­си вра­те на се­вер. Пре­ма на­ред­би вр­хов­ног ко­ман­дан­та, пред­сед­ни­ка Вла­ди­ми­ра Пу­ти­на, ру­ске тру­пе мо­ра­ју да бу­ду при­сут­не це­лој се­вер­ној оба­ли – од Мур­ман­ска до Чу­кот­ског по­лу­о­стр­ва. И чу­ва­ју бо­гат­ство ру­ског де­ла Арк­ти­ка, ко­је се, ка­ко пи­шу РИА Но­во­сти, про­це­њу­је на 30 би­ли­о­на до­ла­ра.

Ру­си­ја је, по­сле ду­жег за­тиш­ја, по­след­њих го­ди­на по­че­ла по­вра­так на сво­је се­вер­не оба­ле. Ви­ше од пе­ти­не ру­ске те­ри­то­ри­је ле­жи у арк­тич­кој зо­ни, али на том про­сто­ру жи­ви све­га 2,3 ми­ли­о­на ста­нов­ни­ка (0,63 по ква­драт­ном ки­ло­ме­тру). Због то­га је Кремљ од­лу­чио да вра­та за овај ве­ли­ки по­вра­так отво­ри ар­ми­ја.  

Вест из Мо­скве ко­ја се по­ја­ви­ла се 18. де­цем­бра про­шле го­ди­не озва­ни­чи­ла је ову по­ли­ти­ку. У њој се ка­же да је ру­ски ми­ни­стар од­бра­не Сер­геј Шој­гу на­ре­дио ста­ци­о­ни­ра­ње вој­ске у арк­тич­ком ре­ги­о­ну.

По­чет­ком фе­бру­а­ра по­ја­ви­ла се ин­фор­ма­ци­ја да ће ру­ска Се­вер­на фло­та у на­ред­ном пе­ри­о­ду би­ти озбиљ­но по­ја­ча­на. По­сто­је­ћим сна­га­ма би­ће при­до­да­те две арк­тич­ке бри­га­де и је­ди­ни­це ави­ја­ци­је и про­тив­ва­зду­шне од­бра­не.А он­да је пре не­ко­ли­ко да­на, по­сле са­стан­ка у Ми­ни­стар­ству од­бра­не, Сер­геј Шој­гу из­ја­вио да ће Ру­си­ја, до кра­ја ове го­ди­не ста­ци­о­ни­ра­ти тру­пе дуж арк­тич­ке оба­ле.

У апри­лу ове го­ди­не пред­сед­ник Вла­ди­мир Пу­тин на­ре­дио је да се на се­ве­ру зе­мље из­гра­ди стал­на ру­ска по­мор­ска ба­за у ко­јој би би­ли ста­ци­о­ни­ра­ни вој­ни бро­до­ви и ну­кле­ар­не под­мор­ни­це. По­чет­ком сеп­тем­бра, ко­ман­дант ру­ске се­вер­не фло­те Вла­ди­мир Ко­ро­љов по­твр­дио је да ће на Но­во­си­бир­ским остр­ви­ма по­че­ти из­град­ња но­ве по­мор­ске ба­зе.

Ко­мен­та­ри­шу­ћи овај озби­љан по­вра­так Ру­си­је у ре­ги­он Арк­ти­ка, вој­ни стру­чак Ма­ха­ил Хо­да­ре­нок, глав­ни уред­ник не­дељ­ни­ка ВПК ка­же: „Ру­ско вој­но при­су­ство кра­јем про­шлог и по­чет­ком овог ве­ка би­ло је рав­но ну­ли. На це­лој арк­тич­кој оба­ли ни­је био ста­ци­о­ни­ран ни је­дан је­ди­ни вој­ник. А та­да­шња ре­фор­ма вој­ске ишла је то­ли­ко да­ле­ко да су ору­жа­ни си­сте­ми и вој­на тех­ни­ка јед­но­став­но оста­вља­ни на оба­ли или на остр­ви­ма у Се­вер­ном ле­де­ном оке­а­ну.”

Об­но­ва вој­не струк­ту­ре на се­ве­ру је по­че­ла. И су­де­ћи пре­ма ве­сти­ма са те­ре­на, то се ра­ди ве­о­ма бр­зо. Про­шлог ме­се­ца са­оп­ште­но је да је Ру­си­ја по­че­ла из­град­њу но­вих вој­них на­се­ља на се­ве­ру. Реч је о тип­ским на­се­љи­ма у фор­ми зве­зде у ко­ји­ма ће се на­ла­зи­ти објек­ти за жи­вот, упра­ва, спорт­ски те­ре­ни, са­у­на и про­сто­ри за од­мор. Об­лик зве­зде омо­гу­ћи­ће вој­ни­ци­ма и ста­ре­ши­на­ма да се кре­ћу у ком­плек­су без из­ла­га­ња екс­трем­но ни­ским тем­пе­ра­ту­ра­ма.

По­сао од­ми­че и у дру­гим обла­сти­ма. По­чет­ком овог ме­се­ца са­оп­ште­но је да је Ру­си­ја на се­ве­ру по­ди­гла два нај­мо­дер­ни­ја ра­да­ра: на Вран­ге­ло­вом остр­ву и на­спрам Аља­ске. Мо­дер­ни­зу­ју се и гра­де но­ви аеро­дро­ми. 

О озбиљ­но­сти ру­ског по­врат­ка на се­вер на свој на­чин го­во­ри вест да Ру­си­ја гра­ди арк­тич­ки хе­ли­коп­тер. Реч је о мо­ди­фи­ко­ва­ној вер­зи­ји ви­ше­на­мен­ског хе­ли­коп­те­ра МИ-8, ко­ја би тре­ба­ло да пр­ве про­бе има ове зи­ме. Овај хе­ли­коп­тер би­ће спо­со­бан за ле­то­ве у нај­го­рим усло­ви­ма зи­ме, сне­га и ве­о­ма ни­ских тем­пе­ра­ту­ра.

Жар­ко Ра­кић

(Политика)