Прочитај ми чланак

ГРЧКА: Пустићемо џихадисте и милион исламских имиграната у ЕУ

0

muslimani _fГрчки министар одбране Панос Каменос рекао је да ће послати Европи талас милиона муслиманских имиграната и џихадиста, уколико она не повуче захтеве штедње Атини.

„Уколико они задају ударац Грчкој, онда би требало да знају да ће имигранти добити папире да оду у Берлин. Уколико нас Европа остави у кризи, ми ћемо је преплавити имигрантима и то ће бити још горе за Берлин уколико у том таласу милиона економских имиграната из исламских држава, буде неких џихадиста Исламске државе“, рекао је министар.

Каменос, који је лидер дпатриотске Независне партије Грка која је у коалицији са владајућом левицом – Сиризом, оценио је да је пасош Европске уније за слободно путовање Шенген зоном начинила еврозону рањивом, пише британски Телеграф.

„Уколико они ударе нас, ми ћемо ударити њих. Даћемо имигрантима са свих страна, докумената која им требају да путују у земље Шенгенског простора тако да талас људи би могао да оде право у Берлин“, рекао је Каменос.

Каменос је подсетио да имигранти, углавном из муслиманских држава, свакога дана прелазе грчке границе и да се 10.000 имиграната тренутно налазе у прихватним центрима широм земље.

Грчка не искључује референдум или изборе

„Не верујем да ће Европа свиме ризиковати због 1,6 милијарди евра” порука је наде грчког премијера Алексиса Ципраса пред данашњи одлучујући састанка Еврогрупе на коме ће Атина, до гуше у дуговима, затражити пре рока коришћење бар дела из обећаног кредита од 7,2 милијарде евра.

Међутим, уколико Бриселу у понедељак дође до најгорег сценерија и не буде прихваћен грчки план хитних реформи које, по мишљењу Ципрасове владе, могу да буду основа за кредитни уступак, могући су превремени избора или референдум: „евро или драхма”.

„У сваком случају мислим да ћемо преживети!

Уколико не буде позитивног исхода по питању нашег захтева да се, на основу седам великих реформи, одобри превремено коришћење кредита, могући су и проблеми. Наша снага је у томе што покушавамо да све односе градимо на поверењу и никоме не говоримо лажи о правој ситуацији у којој смо се нашли. После пет тешких година, у којима је владајућа класа говорила како жели да спасе земљу и, при том, сав терет сваљивала на плећа сиромашнијих, људи ће нас разумети.

Ми покушавамо да говоримо истину, нешто поправимо и вратимо понос земљи”, изјавио је министар Јанис Варуфакис италијанском листу „Коријере дела сера” и нагласио да није тајна да је државна благајна празна, да новца има само за плате и пензије, да нико нема коначно решење шта радити уколико Еврогрупа одбије да „одреши кесу” и помогне Грчкој.

По његовим речима, трећи кредитни пакет је неприхватљив не зато што земљи није потребан новац, већ зато што би то било ново задуживање које би искључило могућност обнове привреде што је – приоритет владе. Министар сматра да ЕУ спречава Грчку да изађе из дубоке рецесије јер инвеститоре одвраћа упозорењима да би Атина могла да буде избачена из еврозоне.

Јанис Варуфакис (Фото Ројтерс)

Јанис Варуфакис (Фото Ројтерс)

Последњих дана, без обзира на реалне финансијске тешкоће, Грчке и очигледне покушаје нове владе да хитно спроведе реформе које ће европским партнерима показати њену озбиљност да се ухвати у коштац с проблемима, атмосфера међу земљама чланицама није била повољна. Европска централна банка одбила је сваку помоћ, а земље чланице су показале резервисаност.

На списку предложених мера Атине су планови да се изађе на крај са+ бирократијом, да се наплате дуговања према држави, да се заведе ред у наплати пореза, да се избори са+ корупцијом, спроведе реформе у сфери хазардних игара, рашчисте спорна питања у сфери приватизације, спроведу све мере за превазилажење хуманитарне кризе…

У покушају да по хитном поступку дође до неопходних средстава, јер само у марту треба да на име дуга исплати 7,37 милијарди евра, влада је предложила тзв. тајну пореску полицију коју би, уз професионалце, чинили студенти, домаћице, обични грађани али и туристи. Они би били ангажовани на краћи рок од два месеца, носили би скривене камере и аудио-опрему и прикупљали доказе на местима где је званичним инспекторима теже да уђу. Реч је о ноћним клубовима где се без пореза обрћу огромне суме новца, медицинским установама, раду „на црно” по становима… То је, по мишљењу министра финансија Грчке, једини начин да се изађе на крај с навиком да се порези избегавају по сваку цену.

И овај предлог ће се, како наводе овдашњи медији, наћи пред министрима Еврогрупе као доказ да влада чини све како би изменила традицију и навикла сународнике да плаћају порез, који је у овом тренутку најбржи и најсигурнији извор прихода.

Наводно, председник Еврогрупе Јероин Дијселблум је позитивно одреаговао на списак реформи које му је пред састанак у понедељак упутио Јанис Варуфакис.

Председник Еврокомисије је позвао све земље чланице ЕУ да схвате озбиљност економске ситуације у Грчкој којој према споразуму с Еврогрупом о четворомесечном продужавању финансирања, кредит од 7,2 милијарде следује, евентуално, тек после априла.

„Морамо да водимо рачуна да се ситуација у Грчкој не погорша. Брине чињеница да многи у ЕУ још нису довољно јасно схватили озбиљност ситуације”, изјавио је Жан-Клод Јункер немачком листу „Велт ам зонтаг”.

Јункер је прецизирао да четвртина Грка нема социјално осигурање, да је стопа незапослености забрињавајућа и највећа у Европи, да су без посла углавном млади…

Јункер сматра да би преговори о кредитној помоћи, посебно на грчки захтев да то буде одмах и пре окончања четворомесечног рока, буду „мање захтевни и више политички”. У исто време, Грчка треба да примени све реформе и поштује договоре с повериоцима.

„Грчка никада неће изаћи из еврозоне и нико нема права да ради у том правцу. Грчка је била и остаће члан монетарне уније. Њен одлазак био би фаталан за ЕУ и целу класу”, сматра Јункер.

Међутим, члан Управног савета Европске централне банке Лук Коен сматра да „Грчка мора да схвати да не постоји алтернатива реформама” и да, „уколико жели да добије помоћ, мора да поштује правила”.

Коен сматра да је левичарска влада народу дала „лажна обећања која не може да испуни” и да „Грци морају да схвате да су реформе једини пут и да ће им, уколико одустану од евра, бити десет пута горе”.

Пред одлучујући састанак Еврогрупе Грци кажу – њих шесторо од десет анкетираних подржавају владу, а 64 одсто према 31,4 процената који не верују Ципрасовом кабинету.

(Танјуг, Политика)