Прочитај ми чланак

АМЕРИКА УПЛАШЕНА поводом Ципрасовог састанка са Путином

0

Aleksis Cipras
Грчка борба за солвентност и опстанак у еврозони све више почиње да личи на ход по танкој жици. Иза кулиса сукоба Берлина и Атине, дипломатске игре су увелико у току.

У уторак, свега неколико часова након што је влада Грчке обелоданила да је премијер Алексис Ципрас прихватио позив немачке канцеларке Ангеле Меркел да посети Берлин, откривено је да ће први човек Грчке направити сличну „туристичку туру“, само мало источније, те да ће отпутовати и у Москву.

– Премијер Ципрас посетиће Кремљ 8. априла, и то на позив руског председника Владимира Путина – изјавио је портпарол грчке владе.

Свега неколико сати након те изјаве, једна од истакнутијих америчких дипломата, Викторија Нуланд, одржала је хитан састанак са министром спољних послова Грчке Никосом Коцијасом у Атини.

Нуландова, која је помоћник америчког државног секретара за питања Европе и Евроазије, брже-боље је авионом допутоала у Грчку како би тамошњем министру иностраних послова предочила бригу коју САД осећају, „да грчка дужничка криза прераста у геополитички сукоб и претњу међународним односима“.

Сједињене Државе смарају да би Грчка, уколико јој се дозволи да „слободно лута“ без контроле великих сила, могла да заврши у наручју Русије, лишена помоћи ЕУ, чиме би раскинула везе са Западом.

Ова констатација додатно добија на тежини уколико се узме у обзир колико би НАТО изгубио на стратешком плану уколико би једна од његових чланица решила да „скрене с пута“.

Фото: АП - Борис Грдонски

Фото: АП – Борис Грдонски

Имајући у виду да Грчка чини најважнији део НАТО снага на југоистоку Европе, САД су дубоко забринуте да би, уколико се Грци одлуче за изненадну промену курса, „европска безбедност била знатно угрожена“.

Традиционално блиски односи грчких левичара са Русијом дозволили су су министрима те земље да отворено предлажу потпуни заокрет и стратешку сарадњу са Владимиром Путином, у случају да Атина не нађе заједнички језик са европским партнерима.

„Русија би раширених руку дочекала своју православну браћу, упркос сопственим финансијским бригама“, оцењује британски „Гардијан“.

– Ми желимо праведан договор са кредиторима. Међутим, уколико до њега не дође, ако Немачка не одустане од свог става који води ка распаду Европе, онда ћемо се одлучити за план Б – изјавио је Панос Каменос, лидер десничарске „Независне Грчке“, која са Ципрасовим левичарима чини владајућу коалицију.

С обзиром да преговори са Бриселом и Берлином постају све тежи и неподношљивији, министар Коцијас је заиграо на карту стратешког положаја Грчке и важности њене улоге на геополитичкој мапи.

– Кредитори ће, уколико изолују Грчку, учинити то на сопствену штету. Милиони имиграната, међу којима ће се наћи и позамашан број џихадиста, преплавиће Европу уколико Грчка доживи колапс. Аутоматски, губи се стабилност на западном Балкану, а поред постојећих проблема у Украјини, Сирији, Ираку, али и у северној Афици, добијамо општи хаос – упозорио је Коцијас кредиторе из ЕУ на састанку одржаном пре десет дана.

Пат позиција Грчке и ЕУ, пре свега Немачке као кредитора највећег дела дуга од 240 милијарди евра, све је очигледнија.

Ипак, стрпљење које европски лидери имају за Ципраса све је мање. Предстојећи састанак Ципраса и Меркелове, на којем ће се грчки премијер више фокусирати на причу о реформама уместо на цифре и дуг, већ изазива опште незадовољство дежурних критичара који сматрају да је „фискална честитост“, улепшан назив за отплату дуга, једини начин за напредак најзадуженије земље ЕУ.

Са друге стране, Американци се највише плаше изолације Грчке и њено окретање Русији, која је, према речима Викторије Нуланд, „препознала Грчку као савршеног тројанског коња путем којег би се ушуњала у ЕУ“.

ПРЕДСЕДНИК ПУТИН: Порошенко је партнер са којим можеш да водиш дијалог Видео

Док ЕУ тврдоглаво одбија да промени став о грчком дугу, САД страхују да би највећу корист могао да има Владимир Путин.

– Русија би имала велики интерес уколико би се криза у односима Грчке и ЕУ продубила. Кремљ подржава страну која лобира за одбацивање евра и повратак драхми, из простог разлога што би излазак Грчке из ЕУ значио слабљење еврозоне и удаљавање Грчке од Запада – изјавио је професор политичких наука на атинском универзитету „Пантеон“, Димитрис Керидис.

Америчке дипломате страхују да ће се тврдоглавост европских кредитора свима обити о главу. Дуг засењује много битнију ствар, а то је стратешки положај и важна улога Грчке у веома затегнутој геополитичкој ситуацији. Као једно од раскршћа истока и запада, притом и једно од најважњих упоришта НАТО алијансе у Европи, Грчка је много важнија за свет него што се то у први мах чини.

(Блиц)