Прочитај ми чланак

Расте број жртава у Италији: Паника се шири брже од болести, празне полице…

0

Број жртава коронавируса у Италији повећао се на седам, више од 220 људи је заражено тим вирусом. Много земље Европе појачале су контроле на својим границама.

У Италији су полице у продавницама празне, одјекују сирене амбулантних возила јер људи зову у жељи да им се узме узорак за тестирање на коронавирус који је посејао панику међу становнике Ломбардије, као и у универзитетском градићу Павији, изјавила је студенткиња из Хрватске која се налази у Италији.

Полупразне су полице маркета у Павији, универзитетском градићу од неких 40.000 становника, удаљеном од Милана 40 километара.

„Узела сам последњи пакет тоста, хлеба уопште нема… Млека још има, становници су прво покуповали тестенину и умаке од парадајза“, казала је студенткиња из Хрватске Матеја Вировец за Хину, преносе хрватски медији..

Можда је разлог томе што је из владе било речено да се разматра могућност затварања продавница.

„Паника је заразна и шири се брже од болести. Мислим да томе доприносе и медији, друштвене мреже“, казала је.

Број за хитну помоћ (тзв. нумеро верде) непрестано је заузет јер је становницима речено да на њега могу добити информације. Регистрију 5000 позива на сат, јавља портал вести ТГЦОМ24.

Већина интернационалних студената у Павији већ је за викенд кренула пут својих кућа, барем они који су то могли.

„Сматрам да је опасније пролазити средствима јавног превоза, возовима, аутобусима, авионима, аеродромима, него остати затворен у кући док се ситуација не стабилизује“, рекла је Вировец.

„Међу зараженима у Италији нема Срба“

Амбасадор Србије у Италији Горан Алексић изјавио је да за сада нема података да међу зараженима од коронавируса у Италији има држављана Србије.

Он је за Тањуг рекао да је амбасада тражила податке од званичника, али да за сада нема информацију о томе да има заражених Срба.

Према његовим речима, амбасада је стално у контакту са грађанима Србије који се јављају и траже информације.

„Јављају се наши грађани, питају да ли могу да лете. Јављају се и туристичке агенције са сличним питањима“, рекао је Алексић.

Амбасадор Алексић рекао је и да се ситуација у вези са коронавирусом мења из сата у сат и да је, према последњим подацима, заражено 219 особа, пет је преминуло, а једна особа је излечена.

Како је рекао, у Ломбардији је регистровано 167 заражених, у Венету 27, у региону Емилија Ромања 18, Пијемонту четири, а у Лацију три особе – два Кинеза и један Италијан који су оздравили

Он истиче да су издвојена два велика жаришта – у Ломбардији и Венету – у којима живи укупно 50.000 становника и да су она стављена у потпуну изолацију.

„Италијанска Влада донела је декрет 22. фебруара у коме су проширене мере и сада су ти локалитети потпуно забрањени – нема излазака, нема улазака, предвиђене су чак и затворске казне и морају да се примењују правила, а казне иду и до три месеца затвора“, рекао је Алексић.

Он додаје и да је шест италијанских региона увело суспензију спортских и других манифестација.

„Затворени су вртићи, обустављено је привремено настава у школама, на факултетима, музеји, установе културе, то су ове северне регије које су погођене и које се боре. Предузимају се велике и опсежне нере за сузбијање ширења вируса и извештава се свакодневно“, рекао је Алексић.

Он је додао да шеф цивилне заштите два пута дневно организује конференције за новинаре на којима обавештава о новим подацима и новим смерницама.

Министарство спољних послова Србије препоручује свим нашим грађанима, да до даљњег, не путују у угрожена подручја Италије, а италијанска влада донела је уредбу, која обухвата читав низ хитних и обавезних мера, како би се изоловало подручје које се сматра жариштем коронавирусом, речено је Тањугу у Министарству.

Министарство грађанима саветује да не путују док се актуелна здравствена ситуација не нормализује.

За сада, изолована зона обухвата подручје северне Италије – Венето и Ломбардија, с тим што је од суботе аутономна регија Фриули Венеција Дјулија, увела ванредно стање.

Мере које су утврђене уредбом обухватају забрану удаљавања и приступа погођеним местима, односно подручјима где је већ регистровано присуство вируса, суспензију манифестација, јавних догађаја и других врста окупљања, суспензију наставе у школама и рада вртића, суспензију рада музеја, суспензију активности јавних служби осим неопходних за живот људи, примену обавезног карантина са активних надзором и друге, као и читав низ превентивних хигијенских мера у циљу спречавања даљег ширења вируса.

Имајући у виду да се подаци о кретању епидемиолошке ситуације у Италији мењају и ажурирају из сата у сат, те да се уводе нове мере, Министарство ће наставити да прати и информише грађане Србије о актуелној здравственој ситуацији у Италији.