Прочитај ми чланак

Распад еврозоне: Кипрани хоће да напусте евро!

0

Курир

Грађани Кипра, земље на ивици банкрота, желе да изађу из еврозоне и врате некадашњу валуту, кипарску фунту. Према најновијим истраживањима, чак две трећине Кипрана не жели више да користи евро, док власти разматрају како да скупе 5,8 милијарди евра, што је услов за добијање помоћи ЕУ, а рок за крајње решење је уторак.

kipar m

Становништво на острву је бесно јер већ недељу дана не може да подигне свој новац из банака, које су затворене. Новац могу да подижу с банкомата, али је пре два дана лимит са 700 евра дневно смањен на 260 евра. Грађани су се надали да ће им Русија помоћи да превазиђу кризу, међутим, преговори између две земље нису успели. Русија је најавила да ће сачекати да види какво ће бити решење такозване тројке – ЕУ, Европске централне банке и ММФ, па ће на основу тога одлучити о учешћу у делу реструктурисања дугова.

У међувремену, кипарски званичници покушавају да сакупе 5,8 милијарди евра, колико им треба за спасавање банака, што је услов да им ЕУ одобри помоћ од 10 милијарди евра. Будући да је парламент одбио предлог ЕУ да се уведе порез на банковне депозите, 6,75 одсто за оне до 100.000 евра и 9,9 за оне веће од те своте, кипарски политичари расправљају о такозваном плану Б. Он подразумева помоћ Русије и мањи порез на банковне депозите, али и стварање фонда за инвестициону солидарност, који би се финансирао из прихода од национализације државних и приватних фондова.

– Ово је дан одлуке за нашу земљу. Какво год решење да нађемо, биће болно – изјавио је портпарол владе Христос Стилијанидес пред састанак државног врха.

Грчка дала милијарду за банке

Кипар је склопио споразум с Грчком о преузимању грчких филијала у кипарским банкама.
Постоје три кипарске банке са огранцима у Грчкој, а то су Банка Кипра, Хеленска банка и Кипарска народна банка (ЦПБ). Неименовани извор наводи да ће за преузимање три филијале с депозитима од око 14,6 милијарди евра у Грчкој, бити потребно око милијарду евра.

Angela Merkel

Меркелова: Стрпљење је ограничено

Немачка канцеларка Ангела Меркел упозорила је да је стрпљење европских партнера у вези с напорима за осигурање међународне помоћи Кипру ограничено. Она се пожалила на разговоре с кипарском владом, која данима није била у контакту с међународним кредиторима. Такође, одбацила је предлог кипарске владе о укључивању пензионих фондова у план за спасавање земље.

Шпанци прелазе на виртуелну валуту

Све већи број Шпанаца прелази на виртуелну валуту биткоин, из страха да ће њихова земља доживети исту судбину као Кипар. Они се прибојавају да ће их Европска унија због спасавања земље од економске кризе приморати да уведу порез на штедњу у банкама, због чега су почели да подижу свој новац из њих и све више користе валуту на интернету.

Она им омогућава исте финансијске трансакције као и регуларан новац, али без потребе да нека институција у томе посредује, односно нема регулаторе попут централне банке.

Корисници биткоина могу да располажу својим виртуелним новцем с било које тачке на планети помоћу одређене интернет-странице или апликације за Андроид мобилне телефоне. Вредност једног биткоина је од понедељка са 37,5 евра скочила на 56 евра, због наглог повећања броја оних који су почели да га користе.

Иначе, виртуелна валута уведена је 2009, а од марта ове године вредност „интернет новца“ који је у оптицају је 386 милиона евра.

Биткоин омогућава финансијске трансакције на интернету као регуларан новац

Вредност: Биткоини у оптицају вредни су 386 милиона евра
Скок вредности: За четири дана један биткоин скочио са 37,5 на 56 евра