Прочитај ми чланак

Путин упозорава: Нови светски поредак пропао „дани су им одбројани“

0

Оснивач Светског економског форума (WЕF) Клаус Шваб је глобалиста који „хоће да потчини човечанство“, каже руски председник Владимир Путин који је упозорио елиту да је њихов Нови светски поредак пропао и да су им „дани одбројани“.

Председник Русије Владимир Путин одржао је говор 5. октобра на пленарној седници 20. састанка Међународног дискусионог клуба Валдај у Сочију и истакао тектонске и неповратне промене које се дешавају у глобалном поретку.

Према Путиновим речима, глобалисти, укључујући Шваба и његове блиске саветнике, су „легитимне војне мете“ јер су активно покушавали да илегално преузму власт путем глобалистичког државног удара.

Пре шеснаест година, на Минхенској безбедносној конференцији 2007, Путин је западним лидерима рекао да је природни тип међународног система мултиполарност, јасно показујући да ће се Русија супротставити стварању Новог светског поретка заснованог на међународном либералном поретку заснованом на правилима који се агресивно гура од стране глобалистичке елите и њихових либералних политичара у западним демократијама.

Дошао је тренутак истине, према Путину, и планови глобалне елите за Нови светски поредак повлаче се пред нашим очима, док се нови мултиполарни свет, у којем традиционалне културе задржавају наслеђе унутар својих граница, уздиже као феникс.

Путин износи шест цивилизацијских принципа за свет после Новог светског поретка

Током свог говора у Валдају, Путин је изнео шест принципа којих Русија жели да се придржава и нуди другим нацијама да јој се придруже.

„Прво, желимо да живимо у отвореном, међусобно повезаном свету, у коме нико никада неће покушати да подигне вештачке баријере комуникацији људи, њиховој креативној реализацији и просперитету. Мора постојати окружење без баријера“, рекао је Путин.

Други принцип је разноврсност света, која не само да треба да се чува, већ треба да буде и темељ универзалног развоја.

Трећи принцип, према речима шефа руске државе, јесте максимална репрезентативност: „Нико нема право нити може да влада светом за друге или у име других. Свет будућности је свет колективних одлука“, нагласио је председник.

Четврто је универзална безбедност и трајни мир који подједнако узима у обзир интересе великих држава и малих држава. Да би се то постигло, важно је ослободити међународне односе блоковског менталитета и мрачног наслеђа колонијалне ере и хладног рата, сматра Путин.

Пети принцип је правда за све: „Ера експлоатације било кога – то сам већ два пута рекао – то је прошлост. Државе и народи су јасно свесни својих интереса и могућности и спремни су да се ослоне на себе, а то им умножава снагу. Свима мора бити омогућен приступ предностима савременог развоја“, нагласио је Путин.

Шести принцип је једнакост: нико не треба да буде приморан да се повинује онима који су богатији или моћнији по цену сопственог развоја и националних интереса, сматра руски председник.

„’Цивилизацијски модел’ који се спомиње у Путиновом говору чини се усидреним на ‘принципима’ – као што су неколонијални односи; непатронизирајући ставови; поштовање различитости укорењених у различитим традицијама – то ће захтевати огроман рад на стварању нових заједничких међународних норми“, каже Паоло Рафоне, стратешки аналитичар и директор ЦИПИ фондације у Бриселу.

„Западни ‘либерални међународни поредак заснован на правилима’ је једностран и могао би се наметнути у одређеном периоду у историји користећи моћ и истакнутост мале групе колонијалних сила које су након кризе либералног модела и грађанског рата (1914-1945) добиле наследника, супер-моћну земљу (САД).

„Укратко, могу рећи да приступ ‘цивилизацијског модела’ вероватно има за циљ структурирање заједничког светског ‘софтвера’, док је ‘либерални поредак заснован на правилима’ имао за циљ изградњу наметнутог ‘хардвера’ брањеног ‘правилима’ служећи финансијској и војној хегемонији“.