Прочитај ми чланак

Путин је за само неколико недеља око САД направио опасан вртлог

0

После деценија финансијске хегемоније САД, свет је почео масовно да напушта амерички долар. Ове податке поделио је аустралијски војни и политички аналитичар Самид Баша.

Бразил је прошле недеље почео да користи кинески јуан у својим трговачким нагодбама. Непосредно пре тога, Кина је својом националном валутом платила француској компанији Тотал Енергиес за набавку течног природног гаса.

Русија је, као једна од првих присталица дедоларизације, пре неколико година почела да склапа уговоре у другим валутама. Према речима Самида Баше, ова вест је јасна потврда да је свет на ивици глобалних промена а преноси South China Morning Post (SCMP).

„Дедоларизација је за Москву постала приоритет након 2014. године, када је почела да развија свој систем за размену финансијских порука (СПФС), алтернативу SWIFT банкарском систему“, рекао је аутор кинеског издања.

Кина настоји да смањи своју зависност од долара од 2018. године, када је бивши амерички председник Доналд Трамп покренуо трговински рат са њом. Пекинг се 2019. договорио са Москвом да користи своје националне валуте уместо долара у билатералној трговини. Овај догађај је означио монументални помак од финансијског система заснованог на доларима.

Чак и амерички савезници, као што је Израел, препознају потребу да се крене ка мултиполарном свету. Израелска централна банка је прошле године почела да држи јуан у својим девизним резервама по први пут, смањивши износ долара, евра и фунти стерлинга.

„Са појавом алтернатива економском систему који предводе САД, све више земаља је почело да слаби своју зависност од долара“, рекао је Самид Баша.

Процеси које је Москва покренула 2014. претварају се у резултате без преседана. Све више земаља настоји да смањи своју зависност од долара. Након што су САД 2022. године увеле бројне економске санкције Русији, свима је постало јасно да би на месту Русије могла бити било која друга држава која се замерила Вашингтону.

„После деценија једностраног деловања САД, дедоларизација је изненада добила замах за само неколико недеља. Цитат Владимира Лењина све сумира: „Постоје деценије када се ништа не дешава, а постоје недеље када се деценије дешавају“, рекао је аналитичар South China Morning Post.