• Почетна
  • СВЕТ
  • ПУТИН И ЂИНПИНГ ПОТПИСАЛИ МЕМОРАНДУМ: Кина постаје највећи потрошач руског гаса
Прочитај ми чланак

ПУТИН И ЂИНПИНГ ПОТПИСАЛИ МЕМОРАНДУМ: Кина постаје највећи потрошач руског гаса

0

putin i si dji ping ruski i kineski predsednikR.ru
Председник Русије Владимир Путин и председник Кине Си Ђинпинг потписали су данас у Пекингу меморандум о разумевању који се односи на такозвану „западну“ руту за испоруку руског гаса Кини, јавља „Раша тудеј“.

Овај споразум ће омогућити склапање уговора којим ће Кина постати највећи потрошач руског гаса. Преко „западне“ или „Алтај“ руте Русија ће Кини испоручивати 30 милијарди кубних метара гаса годишње.

Већ постоји „источна“ рута преко гасовода „Моћ Сибира“ којом ће се у Кину испоручивати 38 кубних метара гаса. Рад на тој путањи гасовода већ је почео након што је у мају склопљен споразум вредан 400 милијарди долара.

„Када почне испорука преко западне руте, количина испорученог гаса Кини може премашити количину гаса која се тренутно извози у Европу“, изјавио је генерални директор велике руске енергетске компаније „Гаспром“ Алексеј Милер, коментаришући најновији споразум.

Обраћајући се новинарима уочи посете Пекингу, Путин је био пун оптимизма у погледу новог енергетског споразума са Кином.

„Ми смо се у начелу договорили о отварању нове западне руте. Ми смо се већ договорили о многим техничким и комерцијалниим аспектима овог пројекта, што је добра основа за постизање коначних споразума“, изјавио је Путин.

Споразум о „западној“ рути је један од 17 споразума које су данас потписали Путин и Си, наводи руска телевизија.

Међу њима су оквирни споразум између руског „Гаспрома“ и кинеске компаније ЦНПЦ о испорукама гаса и меморандум о разумевању између „Гаспрома“ и друге велике кинеске енергетске компаније ЦНООЦ.

bogati kinezi _f
Медији: скоро половину свих луксузних предмета у свету купују Кинези

Скоро половину – 47 одсто – свих луксузних предмета у свету купују грађани Кине, – пише званични кинески лист „Женмин жибао“.

У извештају компаније, која се бави истраживањима кинеског тржишта луксузних предмета, наводи се да кинески потрошачи приликом путовања у иностранство троше просечно 1508 евра, то је највећи показатељ у свету, односно, троструко и петоструко више од просечних износа у одговарајућим приликама код становника Европе или САД, – пише издање. 2013. године 47 одсто свих куповина луксузне робе извршили су Кинези, укупан износ куповина је износио 102 млрд долара, 28 млрд долара од њих је утрошено на територији Кине, све остало у иностранству.

Услед наглог раста кинеске економије повећава се стандард грађана, повећава се куповна моћ, стално расте потрошачка потражња за предметима раскоши, – објашњава сајт тог листа.

Становништво Кине је веће од 1,3 млрд људи, на тржишту луксузне робе сада има око 75 млн потрошача, зато грађани Кине могу да пруже на њега велики утицај.

Руководилац оделења за истраживања потрошачког тржишта и продаја на мало банке HSBC Ајерван Лан сматра да је потрошња раскошне робе повезана не само с пореском политиком и растом бруто-домаћег производа, већ и с развојем социјалних и културних тенденција. Грађани земаља са високим животним стандардом не баш много троше за скупу робу, јер у западној култури није увек умесна демонстрација богатства. Међутим, Кинези сматрају такву демонстрацију потпуно прихватљивом.

Осим тога, последњих година у Кини је знатно порастао број људи, који су стекли могућност да путују у иностранство.

Истовремено директор НИИ светске економије Кинеског института савремених међународних односа Џен Фенин сматра да таква тенденција тешко да ће бити настављена. Према његовом мишлењу, када унутар земље буде настала могућност да се слична роба купи по ценама, сличним онима у иностранству, људи ће престати да путују у иностранство ради куповина. Када Кина постигне одређени ниво развоја, биће разрађени сопствени скупи брендови.

(Танјуг, Глас Русије)