Прочитај ми чланак

Пуковник Мекгрегор: Израелски „нуклеарни џокер“ је на „опасном путу ка Армагедону“

0

Такер Карлсон се састао са пензионисаним пуковником Дагласом Мегрегором, који је изнео узнемирујући сценарио у коме би Сједињене Државе могле брзо да буду увучене у директан сукоб са Ираном, Русијом и Кином због очекиваног одговора Израела на напад Хамаса 7. октобра.

Карлсон почиње да истиче речи Линдзи Грејема, који је рекао; „…ако Хезболах, који је заступник Ирана, покрене масован напад на Израел, сматрам да је то претња… држави Израел, егзистенцијалне природе. Увешћу резолуцију у Сенату Сједињених Држава и она ће дозволити војну акцију Сједињених Држава у спрези са Израелом како би се Иран избацио из нафтног бизниса…”

Карлсон затим пита: „Па шта би рат са Ираном значио? Па, тешко је знати јер практично нико ко о томе говори у јавности не делује из дубоког интереса у интересу Америке. Да ли је ово добро за нас или није?”

Ако, као што сугерише сенатор Грејем, САД почне да бомбардује критичну инфраструктуру у Ирану, Мекгрегор упозорава да би „разарање било масовно“ јер би Иран циљао „све базе које имамо у Ираку и Сирији – са око 1000 Американаца – биле би гађане… и овај пут презицно”.

Према Мекгрегору, „одабрана дестинација“ ако се настави овим путем „је Армагедон“, а импликације (о којима изгледа нико не размишља) за Сједињене Државе, Европу и Блиски исток су озбиљне. На пример, „само са економске стране, око 20% светске нафте пролази кроз Хормушки мореуз сваког месеца – вероватно 25% течног природног гаса, а ви говорите о гашењу 2 до три милиона барела дневно нафте из Ирана“.

“Знате да је цео овај регион умешан у рат. Ово није ирански монопол ни у ком смислу маште”, наставио је он.

Њих двојица су такође разговарали о томе како је један од примарних изазова у разматрању рата са Ираном непредвидива природа таквих сукоба. Економске санкције, које су годинама биле главна стратегија, нису успеле да осакате иранске војне способности. Када војна сила уђе у игру, појављује се читав низ непознатих.

Америчка војска, како стоји, можда није адекватно припремљена за такав сукоб – посебно ако непријатељ има нове системе наоружања и способности.

“Имали смо луксуз да седимо око оперативних база и ударамо противнике који су били наоружани АК-47, и командујемо детонирањем мина и повременим минобацачем или ракетом. Борба веома, веома ниског интензитета”, рекао је он, мислећи на врсте ангажмана на које је америчка војска навикла.

Према Мекгрегору, „Ово је врхунски, конвенционални рат који гледамо, са потенцијалом да пређе у нуклеарни, што, очигледно, мислим да ми или Руси не желимо да се деси, али имамо ту могућност у Израелу. Они имају нуклеарну способност”.

„Не знамо шта им је за то окидач да користе такво оружје. У том тренутку, наравно, све опкладе су поништене и мислим да би се већина света окренула против Израела. Тренутно само морају да брину о муслиманском свету против њих“, наставио је он, објашњавајући да се фокусирањем на Хамас и Хезболах као непосредне претње прикривају шире импликације. На пример, напад на урбану средину као што је Газа долази са високим ризиком од цивилних жртава – чије би последице биле катастрофалне, и морално и стратешки.

„Хезболах има веома велику операцију у Мексику“, каже Мекгрегор. “Нема сумње да постоји много, много агената Хезболаха унутар Сједињених Држава. Можемо само да почнемо да замишљамо какву би невољу могли да изазову.”

Усред свега овога поставља се питање: Како ће рат са Ираном утицати на америчку унутрашњу политику? Историја показује да се рат често користи за гушење неслагања, али у данашњем повезаном свету цензура може ићи само донекле. Јавно мњење, које се у почетку залагало за насиље против Хамаса, могло би да ослаби како сукоб ескалира и слике разарања преплаве медије.

„Али оно што је најважније, мислим, да Американци схвате јесте, ако нападнемо Иран на основу наводне спремности Хезболаха да нападне Израел, ако Израел уђе у прави рат са Хезболахом, они ће имати највеће оружане снаге у региону“.