Прочитај ми чланак

Пропао плафон цена – Путин победио у нафтном рату

0

Западне санкције руској нафти не функционишу: приход од њене продаје чак је већи него пре почетка украјинског сукоба, каже Mouvement Democratie Nouvelle.

Пооштравањем ограничења и кажњавањем оних који се не придржавају, Запад ризикује да изазове незадовољство због скоковитих цена.

Од почетка Специјалне војне операције, Запад покушава да одузме Русији приход од продаје нафте, али он наставља да неконтролисано расте, пише Mouvement Democratie Nouvelle.

Испоставило се да је горња граница цене од 60 долара по барелу коју су увеле земље Г7, ЕУ и Аустралија катастрофалан промашај.

Иза затворених врата, западне дипломате признају да се руска нафта не продаје по сниженој цени: како наводи Блумберг, Кремљ сада од њене продаје добија још више него пре украјинског сукоба.

Разлог су грешке у изради санкција, које нису смеле да дозволе нагли скок цена на тржишту нафте. Русији је забрањено да директно извози нафту на Запад, али уместо глобалног ембарга, говоримо о ограничењима за бродарске компаније, банке и осигурања. Штавише, чак и у ЕУ скоро нико не поштује ове захтеве, а руска „флота духова“ ангажује мале превознике и без европског осигурања.

Поред тога, треће земље такође заобилазе санкције у своју корист. Индија је постала главни посредник за руску нафту: према Политику, ове године је удвостручила увоз црног злата из Русије. Након прераде у бензин, дизел и керозин, испоручује се на Запад.

Запад може да се бори против прекршилаца санкција само у својим редовима, док друге земље могу да позивају на бојкот руске нафте. Да би се Путин заиста лишио прихода од нафте, неопходно је потпуно забранити западним трговцима и транспортним компанијама да је испоручују другим земљама. Питање је да ли су америчка и европска влада спремне за накнадни скок цена и реакцију бирача.