Прочитај ми чланак

ПРОЦУРЕЛО У ЈАВНОСТ Забележен први случај напада „робота убице“ на човека

0

У Либији је забележен први самостални напад вештачке интелигенције - "робота-убице" на човека, пише у извјештају УН-а који је "процурео" у јавност.

У извештају се наводи да је у марту 2020. године у сукобу либијских снага и једне одметнуте војне фракције аутономна летелица пратила људску мету и напала је.

Ilustracija

Нема потврде да је нападнути војник убијен, али чињеница да је беспилотна летелица сама одлучила да нападне довољно је забрињавајућа.

Бројни стручњаци и научници годинама упозоравају на такаву могућност те су више пута затражили заустављање развоја „робота-убица“, односно робота и технологије која би на бојним пољима деловала потпуно самостално.

Дрон који је коришћен у Либији направила је турска војнотехнолошка компанија СТМ, а реч је о моделу Карго 2, који је опремљен експлозивом и може се наводити према мети попут камиказе.

Али, осим што тим дроном могу управљати људи, уређај има и „високоефикасни аутономни муд“ те је програмиран за напад на мете чак и у случајевима када није повезан с оператером на земљи, односно може се у потпуности самостално да се креће и напа.

Зац Каленборн из америчког Националног конзорција за проучавање тероризма и реаговање на тероризам при Универзитету у Мериленду истиче да би то заиста могао бити први случај у којем је дрон самостално напао људе.

Он наводи да то није поуздан систем препознавања објеката, а слично размишља и његов британски колега Џек Вотлинг, који је поручио да расправа о „роботима-убицама“ мора бити „хитна и важна, јер технологија и њен развој неће чекати да се људи договоре“.