Прочитај ми чланак

Процене говоре да ће до 2030. бити покренуте 24 ДИТИГАЛНЕ ВАЛУТЕ различитих земаља

0

Према истраживању Банке за међународна поравнања (БИС), 93% централних банака већ истражује дигиталне валуте централне банке (ЦБДЦ), а у оптицају би до 2030. могло бити до 15 малопродајних и девет велепродајних ЦБДЦ-а .

Објављено раније ове недеље, истраживање 86 централних банака спроведено је од октобра до децембра 2022. Њиме су централне банке питане да ли раде на малопродаји, велепродаји или оба типа ЦБДЦ-а, колико је напредовао рад и њихове мотивације.

Како се тврди до 2030. би могле бити покренуте 24 дигиталне валуте у свету.

Према једној анкети, више од половине светских централних банака спроводи експерименте или ради на ЦБДЦ пилоту. Скоро четвртина свих централних банака већ пилотира своје малопродајне ЦБДЦ пројекте, а број велепродајних ЦБДЦ-а у раду је много мањи.

Геоекономски гледано, земље на тржиштима у развоју и привредама у развоју предњаче у усвајању ЦБДЦ-а.

Њихов удео у пилотирању малопродајних (29%) и велепродајних (16%) ЦБДЦ-ова скоро је удвостручио удео у развијеним економијама, који износи 18%, односно 10%.

И земље у развоју и напредне економије углавном деле мотивацију иза својих ЦБДЦ пројеката — финансијску стабилност и ефикасност прекограничних плаћања. Међутим, земље у развоју су чешће вођене разлозима финансијске укључености.

Удео централних банака које ће вероватно издати ЦБДЦ за становништво у наредне три године порастао је са 15% на 18% у 2022. У исто време, 68% централних банака и даље наводи своју неспремност да издају ЦБДЦ за становништво „у скорије време. ”

До данас, још увек постоје само четири ЦБДЦ-а у оптицају: на Бахамима, источним Карибима, Јамајци и Нигерији. Ипак, на основу одговора централних банкара, истраживање предвиђа да ће 15 малопродајних и 9 велепродајних ЦБДЦ-а бити активни до краја ове деценије.

Крајем јуна, Резервна банка Индије је известила о текућим преговорима са најмање 18 централних банака широм света у вези са могућношћу прекограничног плаћања преко свог ЦБДЦ-а, „дигиталне рупије“.

У јулу, Иновациони центар Њујоршке банке Федералних резерви завршио је доказ о концепту мреже регулисаних обавеза за ЦБДЦ .