Прочитај ми чланак

Признали грешку! Оксфордска вакцина под знаком питања

0

АстраЗенека и Универзитет Оксфорд су признали грешку у току испитивања њихове вакцине, па се тако сада поново преиспитују прелиминарни резултати ефикасности.

Саопштење у којем су објаснили да је дошло до грешке објављено је неколико дана након што су своју вакцину прогласили за “високо ефикасну” Међутим, нису објаснили зашто неки учесници испитивања нису примили очекивану дозу вакцине у прве две ињекције.

Догодило се нешто изненађујуће: група волонтера која је добила мању дозу имала је боље резултате по здравље од групе која је примила пуну дозу вакцине. У групи које је примила мању дозу, вакцина је била 90 одсто ефикасна. У групи која је добила две пуне дозе, показало се да је вакцина ефикасна 62 одсто. Када се ти резултати саберу, испада да је вакцина ефикасна 70 одсто.

Али, начин на који су произвођачи вакцине дошли до резултата и извештавали о њима довели су до тога да им многи стручњаци поставе важна питања.

Делимични резултати објављени у понедељак потичу из великих текућих студија у Великој Британији и Бразилу, а требало је да одреде оптималну дозу вакцине, као и да испитају сигурност и ефикасност. На добровољцима су испитане вишеструке комбинације и дозе. Упоређивани су са другима којима је дата вакцина против менингитиса или ињекција физиолошког раствора.

Ово су питања која се постављају:

Да ли су научници намерно дали добровољцима пола дозе?

Пре него што започну са истраживањем, научници објашњавају све кораке које предузимају и како ће анализирати резултате. Свако одступање од тог протокола може довести резултате у питање.

У саопштењу које је објављено данас, Универзитет Оксфорд рекао је да неке бочице коришћене у испитивању нису имале одговарајућу концентрацију вакцине, па су неки добровољци добили пола дозе. Универзитет је рекао да је о проблему разговарао са надлежнима и сагласио се да ће ову фазу испитивања завршити са две групе. Према саопштењу, проблем са производњом је исправљен.

Шта то значи за саме резултате?
Стручњаци кажу да релативно мали број људи у групи која је добила мање дозе отежава сазнање да ли је ефикасност која се примећује у групи стварна или је то статистичка аномалија. Отприлике 2.741 особа примило је половину дозе вакцине, праћену пуном дозом, рекла је АстраЗенека. Укупно 8.895 људи добило је две пуне дозе.

Још један фактор је важан: нико од људи у групи са ниским дозама није био старији од 55 година. Млађи људи имају јачи имунолошки одговор од старијих, па може бити да је младост учесника у групи са ниским дозама била разлог за ефикасност вакцине, а не величина дозе.

Збуњује и одлука да се обједине резултати две групе учесника који су примили различите дозе, очигледно са циљем да би постигли просечну ефикасност од 70 одсто, указао је Давид Салисбури, медицински стручњак из организације Цхатхам Хоусе.

“Направили сте две студије за које су коришћене различите дозе и дошли сте до комбинованог резултата који није одговарајући ни за једну дозу. Мислим да многи људи имају проблема с тим”, рекао је Салисбури.

Зашто би мања доза била ефикаснија?
Оксфордски научници кажу да нису сигурни и раде на откривању разлога.

Сара Гилберт, једна од научница, која је водила истраживање, рекла је да је одговор вероватно повезан са давањем тачне количине вакцине за покретање најбољег имунолошког одговора.

“Желимо савршену меру, ни премало, ни превише. Превелика доза може да пружи неадекватан ефекат. Дакле, желите баш праву количину и помало нагађате када покушавате да брзо добијете ту савршено дозу из првог пута”, рекла је.

Шта су даљи кораци?

Детаљи резултата испитивања биће објављени у медицинским часописима и достављени надлежним телима британске владе, како би могли да одлуче да ли ће одобрити дистрибуцију вакцине. Ти извештаји ће садржати детаљне податке који укључују демографске и друге информације о томе ко се разболео у свакој групи, па ће пружити потпунију слику о ефикасности вакцине.

Монкеф Слауи, који предводи амерички програм ставарања вакцине против коронавируса под називом Operation Warp Speed, рекао је у уторак да у САД званичници покушавају да утврде какав је имуни одговор вакцина произвела и могу да одлуче да модификују студију АстраЗенека у САД да се подразумева пола дозе.

“Ми желимо да се све заснива на подацима и науци”, нагласио је.