Прочитај ми чланак

Преседан у Француској: Због чега је осуђен Саркози

0

Бивши француски председник Никола Саркози осуђен је данас због мита, корупције и злоупотребе положаја. Он је добио три године, од чега годину дана затворске и две године условне казне. Ово суђење сматра се преседаном у Француској.

Бивши председник, 66-годишњи политичар осумњичен је да је илегално покушао да дође до информација од вишег судије 2014. године о правном поступку у који је он био укључен. Саркози који је био председник од 2007. до 2012., чврсто је демантовао све наводе за време десетодневног суђења крајем прошле године.

Крајем прошле године је пренето да се Саркози суочава са новим оптужбама због наводног илегалног финансирања његове успешне предизборне кампање 2007. године, саопштило је финансијско тужилаштво, потврђујуц́и ранији извештај за штампу.

“После четири дана испитивања, током којих сам одговорио на сва питања која су ми постављена, моја невиност је поново занемарена одлуком која не доноси никакве доказе о било каквом незаконитом финансирању”, рекао је тада Саркози на друштвеним мрежама.

Он је био оптужен за “заверу” у истрази због наводног либијског финансирања ове кампање.

Историјско суђење почело је крајем новембра прошле године. Тужилаштво је оптуживало Саркозија и његовог адвоката Тијерија Херцога да су покушали да подмите судију Гилбера Азибера да им да тајне информације из друге истраге против бившег француског лидера. Заузврат, Саркози је оптужен да је понудио Азиберу удобан посао на Азурној обали.

Био мета више истрага

Саркози је био мета више истрага, од оптужби да је незаконито добијао новац од покојног либијског лидера Муамера Гадафија до тога да је узимао проценат од продаје оружја Пакистану.

Француски детективи почели су да прате Саркозијеве комуникације у септембру 2013. у оквиру истраге оптужби да је примио непријављену и нелегалну донацију од 50 милиона евра од Гадафија како би финансирао своју председничку кампању 2007.

Прикупљени подаци усмерили су их у потпуно другом правцу. Откривено је да су бивши председник и Херцог тајно комуницирали преко мобилних телефона користећи лажна имена. Саркози је био Пол Бизмут, пише Гардијан.

Прислушкивање телефона

Додатно прислушкивање телефонских разговора открило је да је Саркози био у контакту са Азибером, тадашњим судијом Касационог суда, највишег суда у Француској и то преко Херцога како би извукао поверљиве информације о другој истрази о томе да ли је Саркози добио донације од занемоћале наследнице Л’Ореала, Лилијан Батенкур.

Истражитељи су запленили Саркозијеве дневнике у оквору Батенкурове истаге и бивши председник је, наводно, желео да Азибер сазна шта су планирали са њима. Заузврат, обећао је да ће помоћи Азиберу да добије место у Монаку. Случај Батенкур је временом одбачен али је остала отворена истрага о корупцији и злоупотреби утицаја.

“Жртва сам лажи”

Бивши француски председник Никола Саркози је у наставку суђења за корупцију и трговину утицајем почетком децембра прошле године, изјавио да никада није био део коруптивне праксе и да је био жртва лажи.

Бивши француски председник оптужио је тужиоце да спроводе “лов на вештице”.

“Дозволите ми да свечано кажем да никада нисам починио ни најмањи чин корупције. Никада. Никада нисам злоупотребио свој утицај, наводни или стваран”, рекао је Саркози, преноси Индеx.хр.

“Никада нисам лагао. Али у овој причи је било лажи о мени”, додао је.

Завршетак суђења и пресуда

Када је објављено да ће пресуда у овом случају против Саркозија бити 1. марта, бивши француски лидер је поручио: “Још увек имам поверења у правду наше земље”.

Суђење је завршено изношењем става одбране, док је тужилаштво затражило четири године затвора, од којих две године условне затворске казне против Саркозија.

Тужилац Жан-Лик Блашо затражио је исте казне и за још двојицу оптужених на истом суђењу, за бившег судију Жилбера Азибера и Саркозијевог бившег адвоката Тијерија Ерзога.

Блашо је за Ерзога још затражио да му пет година буде забрањено да се бави својом професијом.

Судија је у оштром тону рекао да та афера има разорне последице које погађају вредности Републике јер је угрозило правосудну институцију, правну професију и председнички имиџ.

Још једно суђење

Саркозија чека још једно суђење на пролеће 2021. године. Њему, заједно са још 13 особа ће се судити због оптужби за илегално финансирање његове председничке кампање 2007. године.