Прочитај ми чланак

ПРЕОКРЕТ: Након европских, против санкција Русији и амерички енергетски дивови

0

Санкцијама америчког Сената против Русије би у првом реду биле погођене европске компаније ENGIE, OMV, Shell, Uniper and Wintershall, које послују с Газпромом у пројекту “Северни ток 2”.

Санкције још треба да потврди Конгрес и да их потпише амерички предсједник Доналд Трамп. Но, чак и прво гласање у Сенату је изазвало бурне реакције европских компанија, које тврде да би претрпеле већу штету од самог Газпрома.

Сада су против овог документа устале и америчке компаније као што су Exxon Mobil и Chevron, преноси The Wall Street Journal, који пише како нове санкције пријете њиховим нафтним и гасним пројектима у свијету у које су укључене и руске фирме.

Exxon Mobil и друге енергетске фирме које су подржале Трампа у кампањи су изразиле забринутост због закона који ће ојачати санкције против Русије, преноси The Wall Street Journal. По њиховом мишљењу, ако се нацрт закона усвоји у овом облику, то ће довести до затварања нафтних и гасних пројеката у свијету у које су укључене и руске фирме.

Став енергетских фирми као што су Exxon Mobil и Chevron и друге би могао отежати усвајање закона у америчкогм Конгресу.

Енергетске корпорације су забринуте због бројних одредби закона, укључујући и оне које забрањују пословање с појединцима и фирмама у Русији обухваћених санкцијама.

Осим тога, The Wall Street Journal наводи како су нафтне фирме забринуте да ће након усвајања закона бити присиљене на објављивање поверљивих информација.

Секретар канцеларије односе с јавношћу Exxon Mobilа, Aлан Џеферс, рекао је како фирма тренутно није заузела никакав став, али је истакнуо да је информисао чланове Конгреса о томе “како би закон америчке фирме могао ставити у неповољан положај у односу на оне неамеричке”.

Лобирање Exxon Mobilа и других великих нафтних фирми има за циљ очување потенцијалних пословних односа с Русијом, чак и ако однос Беле куће и Кремља падне на нижи ниво.

Као што наводи The Wall Street Journal, закон може спријечити било какав амерички пословни пројект који укључује руске партнере. То је узроковало забринутост не само међу енергетским фирмама, него и банкарима и индустријским сектором.

Џенерал Електрик помно прати овај закон, јер може погоршати положај америчких фирми у односу конкуренцију у свијету.

“Он би имао далекосежне посљедице за различите фирме и секторе индустрије. Закон може наштетити америчким интересима и дати предност Русији”, рекао је Џек Н. Џерард, извршни директор Института Aмерикан Петролеум.

Леон Панета, који је служио као шеф Бијеле куће укод бившег предсједника Била клинтона, те као члан кабинета Обамине администрације, рекао је да Конгрес и Трампова администрација требају покушати постићи споразум о томе како примјењивати санкције.

За Exxon Mobil је стопа ризика посебно висока, јер би овај закон би могао уништити његово ионако крхко партнерство с руским нафтним дивом Роснефт. Казне могу утецати на два постојећа пројекта Exxon Mobilа изван Русије у које је укључен и Роснефт, преноси The Wall Street Journal.

Дакле, након протеста европских енергетских компанија, као и власти у Берлину и Бечу, сада су се новом закону успротивиле и америчке нафтне и гасне компаниде лобирају да закон не прође. Која ће интересна група превагнути међу америчким законодавцима, видеће се након гласања.

БОНУС ВИДЕО

Александар Радић, коментатор и војнобезбедоносно-политички аналитичар , у емисији „Дебате”, у продукцији медијске куће „Центар”, говори о томе како би у случају српско-албанског сукоба на Космету реаговао НАТО, а како Русија (00:14:20). Послушајте:

Ако вам се свиђају емисије, лајкујте и Фејсбук страницу – ФЕЈСБУК – ЦЕНТАР
и претплатите се на Јутјуб канал: ЦЕНТАР – ЈУТЈУБ или нас можете контактирати на 064 24 24 123.