Прочитај ми чланак

Пјонгјанг поставио услове Сеулу

0

Koreja-1.png(Политика, Танјуг, фото: Ројтерс)
Неки аналитичари кажу да је улазак Северне Кореје у дебату око услова за преговоре добродошла промена од претњи нуклеарног рата.

Северна Кореја је поставила услове за разговоре са Сеулом или Вашингтоном, укључујући повлачење санкција Уједињених нација, нуклеарног оружја из региона и гаранције о престанку војних вежби Јужне Кореје и САД, преноси Танјуг.

Листа захтева Севера је глатко одбачена као „несхватљива” од стране Јужне Кореје која је, заједно са САД, условила сваке разговоре захтевом Северу да прво предузме кораке ка денуклеаризацији.

Разговори су тако постали ново жариште у жучном вербалном рату који је подигао војне напетости на Корејском полуострву после треће нуклеарне пробе Севера у фебруару на највиши ниво још од краја Корејског рата 1953.

Неки аналитичари кажу да је улазак Пјонгјанга у дебату око разговора, добродошла промена од апокалиптичних претњи нуклеарног рата које су долазиле протеклих недеља са Севера.

Јанг Му Ђин, професор Факултета за севернокорејске студије у Сеулу, каже да он не мисли да Пјонгјанг стварно очекује да његови услови буду испуњени.

„То је почетно показивање снаге у игри препуцавања, које барем показује жељу да се дође до разговора на крају”, рекао је Јанг.

Први корак који тражи Национална војна комисија Северне Кореје јесте повлачење санкција УН, исфабрикованих неправедним разлозима, које су уведене након треће нуклеарне пробе у фебруару. Пјонгјанг је све време наводио санкције као главни разлог који је изазвао кризу.

Други су заједничке војне вежбе Југа и САД, током којих је Вашингтон ангажовао и стратешке бомбардере Б-52 и стелт бомбардере Б-2 способне да носе нуклеарно оружје.

Војна комисија сада тражи од обе земље гаранције да такве „вежбе нуклеарног рата” никад више неће да буду изведене. „Дијалог и ратне игре никада не могу да иду руку под руку”, додаје Пјонгјанг.

Денуклеаризација Корејског полуострва може да почне са повлачењем оружја нуклеарног рата које су довукле САД, што може да буде и почетак глобалног нуклеарног разоружања, поручио је Север.

Представник јужнокорејског министарства Чо Јоунг Тај назвао је услове Севера „апсурдним” и рекао да је дошло време да Пјонгјанг изабере ангажовање са међународном заједницом уместо провокација.

„Ми снажно позивамо Север да престане са таквим неразумним захтевима и учини мудар избор”, рекао је Чо на конференцији за штампу, а пренео АФП.

Данијел Пинкстон, стручњак за Северну Кореју Међународне кризне групе, међутим, одбацује сваку сугестију да је Север ублажио своју позицију и каже да су сва очекивања да ће доћи до разговора наивна.

Северна Кореја, тврди Пинкстон, заузела је курс који може једино да се заврши њеним признавањем као нуклеарне силе, што одлучно искључују САД и њени савезници. Зато, по његовом мишљењу, нема о чему ни да се прича.

„Север је привржен том циљу. Он је порушио мостове. Било каква промена курса била би велика цена по режим код куће”, рекао је он и додао да су две стране и даље на „колизионом курсу”.

Међутим, САД и Јужна Кореја су понудиле разговоре почетком недеље и поручиле да зачарани круг претњи и разговора мора да се заврши. Државни секретар САД Џон Кери је рекао да он, као ни председник Барак Обама, немају намеру да размењују старе претње нити да иду старим путем.

Он је нагласио и значај Кине и њеног утицаја на Пјонгјанг и рекао да је у разговорима у Пекингу током викенда договорено да се и Кина ангажује у процесу који ће бити договорен и који ће бити другачији.

Кина која је главни дипломатски и економски партнер Севера, незадовољна је најновијим понашањем Пјонгјанга, али такође није била спремна да врши већи притисак, страхујући од нестабилности на својим границама уколико се режим на Северу уруши и дође до поплаве избеглица. Пекинг такође неповољно гледа на војне маневре на Југу и повећано војно ангажовање САД у региону.