Прочитај ми чланак

Откривени планови Кремља за Пригожиново „глобално царство“

0

После догађаја од 24. јуна у којима је учествовао ПМЦ „Вагнер“, које је председник Владимир Путин назвао оружаном побуном, руске власти намеравају да преузму пуну контролу над „глобалном империјом“ коју је створио бизнисмен Јевгениј Пригожин, пише „The Wall Street Journal“.

Након догађаја на југу Русије, дошло је до пораста дипломатских активности из Москве, како би се партнери у Африци и на Блиском истоку уверили да ће „Вагнерове“ операције бити спроведене без прекида, али под контролом новог руководства, пише лист, позивајући се на неименоване дипломате, обавештајце и изворе упознате са дискусијама о овом питању.

Према писању публикације, заменик министра спољних послова Русије отишао је у Дамаск, како би пренео поруку сиријском председнику Башару ал Асаду да „ПМЦ „Вагнер“ више неће деловати самостално“.

Како је саопштило руско Министарство спољних послова, заменик министра Сергеј Вершињин посетио је Сирију 26-27. јуна и састао се, између осталог, са председником Асадом. У извештају министарства се не помиње да је током разговора покренута тема о активностима „Вагнера“.

Лист пише, да су високи званичници Министарства спољних послова позвали председника Централноафричке Републике, Faustin-Archange Touadera (међу његовим телохранитељима су Вагнерови борци), уверавајући да најновији догађаји у Русији неће зауставити њено ширење у Африци.

Око 6.000 чланова „Вагнера“ ради ван Русије, од чувања рудника и политичара у Централноафричкој Републици, до заштите нафтних бушотина и територије под контролом владе у Сирији. Како су две упућене особе том издању изјавиле, 27. јуна је борцима ПМЦ-а, који углавном делују у Сирији, наређено да стигну у руску војну ваздушну базу у Латакији и они су послушали.

Што се Малија тиче, према западним безбедносним званичницима, власти земље се надају да ће Вагнеровци „попунити вакуум” који се формира након завршетка мисије УН. Како пише „Ројтерс“ позивајући се на дипломате, нацрт резолуције о којој ће се гласати у Савету безбедности УН, завршиће се 30. јуна. Мисија од 13 хиљада људи имаће шест месеци да се повуче, прецизирала је агенција.

Власти Малија су средином јуна затражиле повлачење контингента УН из земље „без одлагања“.

Саветник председника Централноафричке Републике, Фидел Гуанђика, рекао је раније, да ће републичке власти прихватити све друге снаге које Русија одлучи да пошаље уместо „Вагнера“. „Ако Москва одлучи да их опозове ПМЦ „Вагнер“ и пошаље нам „Бетовена“ или „Моцарта“, а не „Вагнеровце“, имаћемо их“, рекао је „Фајненшел Тајмс“.

Публикација је навела да, према речима неименованих дипломата, у Централноафричкој Републици није било очигледних промена након побуне „Вагнера“ у Русији.

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров, рекао је да се због „Вагнерових“ акција у Русији 24. јуна, односи Русије са Африком нису променили. Он је додао да, поред интеракције Централноафричке Републике са „Вагнером“, на захтев власти ове земље тамо раде још „неколико стотина војних лица” као инструктори, а тај посао ће бити настављен.

Оснивач „Вагнера“Јевгениј Пригожин, је 23. јуна увече оптужио руско „војно руководство“ за напад на „Вагнеров“ камп. Министарство одбране одбацило је наводе бизнисмена и назвало их провокацијом. Ујутро 24. јуна, снаге ПМЦ-а су блокирале штаб Јужног војног округа у Ростову на Дону и кренуле ка Москви.

Увече 24. јуна, након резултата преговора са белоруским председником Александром Лукашенком, Пригожин је најавио да ће се колоне ПМЦ-а вратити у позадинске логоре.

Кремљ је саопштио да ће случај против бизнисмена по члану о оружаној побуни (члан 279 Кривичног законика) бити обустављен, „Вагнеровци“ неће бити процесуирани, а Пригожин ће моћи да оде у Белорусију. 27. јуна, према речима Лукашенка, бизнисмен је стигао у републику. ФСБ је истог дана најавио затварање случаја побуне.

Председник комитета Државне думе за одбрану, Андреј Картаполов, рекао је да је судбина „Вагнера“ нејасна, али да ће се после акција ПМЦ-а 23-24. јуна променити његова унутрашња структура, снага, безбедност и подређеност.