Прочитај ми чланак

Од „Топоља“ до „Сармата“: Роскосмос први пут представио свој војни програм (ВИДЕО)

0

Руска државна корпорација Роскосмос објавила је уочи Дана Победе – 9. маја видео-клип у којем први пут отворено приказује свој одбрамбени програм, који обухвата производњу инеркотиненталних ракета и ракетних система, попут „Сармата“, „Топоља“ и „Искандера“.

Роскосмос је познат по лансирању ракета-носача „Сојуз“ и Међународној свемирској станици, али се, историјски гледано, прво у Совјетском Савезу, а потом у Руској Федерацији, цивилни сегмент ракетно-космичког сектора Роскосмоса развијао у чврстој вези с војним.

Прва успешно тестирана међуконтинентална балистичка ракета на свету Р-7, чувена „седмица“, постала је основа и за прву ракету-носач која је отворила пут човечанства ка космичкој ери – управо на њој су у свемир били лансирани први сателит и први свемирски брод с посадом.

Р-7 до данас представља основу за ракете-носаче „Сојуз“, наравно, у модернизованом виду. Сва лансирања с посадом изводе се управо на разним модификацијама „Сојуза“.

Двоипоминутни видео-снимак Роскосмоса, који је представљен уочи Дана Победе, наглашава везу цивилног и одбрамбеног сектора компаније.

У првом делу видео-клипа представљен је цивилни блок: кроз лансирање руских и иностраних сателита у орбиту, космонаутику, космички туризам, изградњу и коришћење Међународне свемирске станице, развијање и лансирање међупланетарних станица, услуге за даљинско сондирање Земље и диверсификацију производње.

Други, војни блок је представљен производњом интерконтиненталних балистичких ракета „Топољ-М“, „Јарс“ и напредног „Сармата“, балистичких ракета за подморнице „Булава“ и „Сињева“, хиперсоничног ракетног комплекса „Кинжал“, ракетних комплекса „Искандер“, комуникационих војних система, система за навигацију и извиђање, као и бродских лансирних уређаја.

„За овакав Роскосмос још нисте знали. Срећан Дан победе!“, наводи се на крају видео-записа.

Везу с празником наглашавају кадрови космонаута који је раширио Заставу Победе током изласка у отворени космос на Међународној свемирској станици.