Прочитај ми чланак

Од данас нове мере у Немачкој које нема ко да контролише

0

Од данас сви који улазе у Немачку, дакле и туристи који се враћају кући, морају имати потврду о вакцинацији или прележаној корони, или морају показатии негативан тест. Али, капацитета за неку озбиљну контролу нема.

Од 1. августа све особе старије од 12 година који улазе у Немачку морају показати доказе о негативном тесту, вакцинацији или опоравку након прележане заразе короном. Притом није важно да ли се долази авионом, возом или аутомобилом. До сада је обавеза тестирања важила само за авионски саобраћај.

Овом мером немачка Влада жели пре јесени да спречи још већи пораст броја инфицираних – између осталог и како би се осигурала могућност колико-толико нормалне наставе у следећој школској години, преноси Дојче веле.

Међутим, то је мера коју је фактички немогуће котролисати. Заменик председника Полицијског синдиката ГдП Андреас Роскопф, који је надлежан за савезну полицију, а која је надлжена за контролу на границама, каже да ни издалека не постоје ресурси који би омогућили стварну и пуну контролу.

„Ми полазимо од праксе насумичних контрола, потпуне контроле нису могуће“, рекао је Роскопф за новинску мрежу РНД. Осим тога „ми немамо начина да повратницима забранимо да пређу границу или да их казнимо. Ми можемо само да прикупљене информације проследимо надлежним здравственим органима. Све је то врло непромишљено и одлучено на брзину“, сматра Роскопф.

Контрола – немогућа мисија

Осим што Немачка има 3800 километара копнених граница и што је савезна полиција одговорна и за железничке станице и аеродроме, синдикат полиције види и практичне проблеме.

На пример: брзи воз ИЦЕ који у Келн стиже из иностранства има од 450 до 920 путника – а полиција на железничкој станици има 25 до 30 службеника.

Они су ионако стално заузетии бројним другим обавезама, а сада би још морали и да контролишу ко од путника има тест или тражене потврде – и то све у врло кратком времену. Осим тога, мора се разликовати ко је путник, а ко је дошао да некога дочека на станици.

„То је немогуће“, каже Роскопф и истиче: „Можда је могуће контролисати ту и тамо понеког, али 99 посто људи ће напустити станицу без провере.“ Исто је и са аутомобилима на граничним прелазима.

Немачки полицајци се осећају остављеним на цедилу – није им правовремено речено на основу којих критеријума би требало обављати контролу, нити у ком обиму, жали се Роскопф.

Он истовремено критикује и хаотичан начин доношења политичких одлука.

„За Владу и није баш неко велико изненађење да Немачкој предстоје летњи празн

Актуелне информације о мерама које важе за путнике из Србије који долазе у Немачку, увек можете наћи на сајту Амбасаде Савезне Републике Немачке у Београду.ици и да ће људи путовати“, рекао је шеф полицијског синдиката. Због тога је за полицијске службенике та такорећи преко ноћи донесена одлука била велико и непријатно изненађење – и разочарање.