Прочитај ми чланак

Нови закон у Немачкој омогућава малолетној деци да мењају пол кад год то пожеле

0

Законом о самоопредељењу Немачка ће следити пример шпанских социјалиста у либерализацији родних закона у земљи

Немачка савезна влада одобрила је планове за либерализацију родних закона у земљи, који ће омогућити грађанима да легално промене пол путем самосертификације без потребе за добијањем стручне процене.

Федерална влада је у среду одобрила Предлог закона о самоопредељењу и омогућиће онима који желе да легално промене своје име или пол да то ураде подношењем матичној служби без икаквих даљих формалности.

Тренутно, особе које желе да формално промене пол морају да добију стручне процене од два вештака и да траже дозволу суда. Међутим, све ће то бити укинуто према новим плановима, за које је још потребна парламентарна ратификација.

Малолетници од 14 година такође ће моћи да промене своје име и законски пол под условом да имају одобрење старатеља. Међутим, ако се ово оспори, малолетници ће задржати право да оспоравају одлуку својих старатеља на породичном суду.

Родитељи млађих од 14 година такође ће моћи да се пријаве у матичну службу за законску промену пола њихове деце.

„Са Законом о самоопредељењу остварујемо право сваке особе да се њен родни идентитет поштује и третира са поштовањем“, рекла је савезна министарка породице Лиса Паус из немачке странке Зелених.

Опозициона ЦДУ је, међутим, изразила забринутост због закона са портпаролком породичне политике странке Силвијом Брехер, упозоравајући да је „закон дрско, посебно у погледу деце и младих, и несразмерно се меша у уставом заштићена родитељска права“.

Она је додала да млади људи током пубертета „могу донети исхитрене одлуке о промени пола“ и позвала на бољу заштиту младих.

Шпанска влада жели брзо да донесе дискриминаторни закон који убија слободу у корист афирмације ЛГБТИQ идентитета, очигледно игноришући критике које долазе од највиших правосудних органа, па чак и левичарских феминистичких удружења

У међувремену, тврдолинијска конзервативна странка Алтернатива за Немачку (АфД) разматра тужбу против закона, а лидерка странке Алис Вајдел упозорава да држава ефективно чини законским старатељима малолетника дозвољавајући судовима да пониште одлуке које доносе родитељи. Вајдел је тврдила да родитељска права у вези са осетљивим питањима као што је род треба да буду „недодирљива“.

Овај потез савезне владе прати друге либералне европске нације као што је Шпанија, где је социјалистичка влада у фебруару усвојила закон којим се дозвољава 16-годишњацима да промене свој законски пол без икакве медицинске процене.

Томе је у децембру прошле године претходио сличан закон који је предложила децентрализована шкотска влада, а који је оспорила влада Велике Британије у Вестминстеру.