Прочитај ми чланак

Нови нафтни гигант: Контролисаће скоро половину светског тржишта

0

Група земаља БРИКС-а је на путу да промени баланс силе на глобалном енергетском тржишту, пише лист „ИнфоТек“.

Лист се позива на прорачуне засноване на подацима ОПЕК-а о извозу и производњи нафте за 2022. годину.

На основу тих прорачуна, долази се до закључка да ће земље БРИКС-а након приступа нових чланица контролисати скоро половину светске производње и резерви нафте.

На овонедељном самиту у Јоханесбургу, група је објавила да ће се Аргентина, Египат, Етиопија, Иран, Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати званично придружити Бразилу, Русији, Индији, Кини и Јужној Африци у БРИКС-у првог јануара 2024. године.

Од поменутих нових чланица, за заступљеност БРИКС-а на светском тржишту нафте најзначајнији су Саудијска Арабија, УАЕ и Иран, напомиње се.

Уз Русију и Бразил, ове државе заједно контролишу 39 одсто укупног светског извоза нафте, или 17,1 милиона барела дневно. Подаци показују да ће 11 земаља проширеног БРИКС-а чинити око 47,6 одсто укупне светске производње нафте.

БРИКС ће такође контролисати скоро половину укупних светских резерви нафте, односно 719,5 милијарди од укупних 1,6 трилиона барела.

Ако Венецуела, која је такође поднела захтев за чланство, буде примљена, контрола групе ће бити још већа – око 65,4 одсто.

Поређења ради, група водећих економија Г7 (САД, УК, Немачка, Италија, Канада, Француска и Јапан) контролише само 3,9 одсто постојећих резерви сирове нафте.

Аналитичари истичу да ће ширење БРИКС-а на земље Залива вероватно довести до губитка утицаја САД на светском тржишту нафте.

„Приступање Саудијске Арабије и УАЕ је изузетно значајно. Сједињене Државе су се ослањале на заливске монархије, посебно на Саудијску Арабију, за контролу цене нафте. Њиховим приступањем БРИКС-у, чини се да је Америка изгубила сваки вид контроле над ценама нафте у догледној будућности“, рекао је ирски економиста Филип Пилкингтон у чланку за британски портал „Анхерд“.

Он сматра да резултати овонедељног самита БРИКС-а такође симболизују крај економске изолације Ирана.

„С обзиром да је та земља осми највећи произвођач нафте у свету и да поседује треће највеће резерве, ово је значајан економски и геополитички догађај“, навео је Пилкингтон.