Прочитај ми чланак

НЕМАЧКА: Следећи болесник у Европи?

0

germany-economy.si

Нова коалициона влада у Немачкој води Немачку ка неминовном економском краху.

Еврократе воле се хвале конкурентношћу Европске привреде из својих канцеларија. Међутим, у Европи влада највећа конкуренција у трци ко ће бити најгора привреда Европе. Грчка, Шпанија, Италија и Кипар су у тешкој економској кризи, док Француска је на ивици троструке рецесије захваљући садашњој власти.

Patrick Young
Патрик Јанг је експерт у области глобалних финансија.

Међутим, идеја да Немачка, све моћни хегемон Европе, може да се економски деградира звучи људима превише невероватно у садашњем тренутку. Међутим, циклус се завршава и Немачка је опет у опасности од економског опадања. Иронично Немачка је пре десет година била отипсана, после тешког процеса уједињења који је био ударац за економију.

Источна Немачка остаје економски слаба, док Пољска ствара привредно чудо. Раст Немачке је направљен захваљући Социјал Демократама који, иронично, данас су стуб који вуће Немачку у економску пропаст. Харц 4 план је био кључан потез канцелара Герхарда Шредера, у процесу прављења динамичније Немачке и стварања декаде економског раста.

Немаци нису баш толико волели Ангелу Меркел на прошлим изборима, да јој дају надполовичну подршку, натеравши је тиме на коалицију са СДП. Кључни захтев СДП је био мењање закона о запошљавању из Харц плана.

Демографија је такође велики проблем. Упркос огромној цифри од 265 милијарди годишње потрошено на субвенционисање породица да би се пострекао раст популације, Немачка убрзано стари. Демографске студије су забрињавајуће: популација Немачке могла би опасти за 21 процената или 17 милиона људи до 2060. Број радно способних људи се смањује за 200 хиљада годишње.

Немачка улаже 700 милијарди евра у субвенције у обновљиву енергију, што представља неисплативу инвестицију. Упркос масивним улагањима у подизање наталитета, старење Немачке нације се наставља. Остарела нација растерује инвестиције и смањује запосленост док захтева финансијску дисциплину од осталих држава евро зоне.

Раст продуктивности је био једва 0.6 процената читаву деценију. Управу сада делује као да је Немчка изузетно јака у свом дворишту, али опет економије југа Европе нису уопште јака конкуренција. Немачка неможе да приушти застарелу валуту Евро. Ускоро ће јој бити потребна стврна валута за нове пројекте.

Немачки бум је на свом крају. Али питање је да ли ЕУ може да преживи слабљење Немачке економије.

(RT)