Прочитај ми чланак

НАТО притиска, Русија одговара

0

nato-rusija

(Жарко Ракић)

Надметање НАТО и Русије се захуктава: Западна Алијанса и Москва готово да више и не бирају средства у најновијем „судару” Запада и Истока. Оштре речи, оптужбе, провокативне војне акције, звецкање оружјем… само су део арсенала које обе стране користе појачавајући притисак на „непријатеља”.

Најновији примери недвосмислено потврђују такав закључак. Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг директно је оптужио руског председника Владимира Путина да је „прекршио приумирје у Украјини”, свађалачки поручује да западни савез може да стационира своје трупе где год жели. Алијанса је извела дводневну вежбу „одбране Естоније од великог агресора са истока”, најављује 200 маневара за 2015. годину, најављује формирање војних база на истоку Европе.

На ове притиске Москва све снажније одговара. Руси одбацују оптужбе, говоре о отвореним провокацијама НАТО али и сами шаљу ваздушне патроле до западних и источних обала САД, крстаре изнад Балтика – Аијанса и САД тврде да је реч о руским провокацијама – траже поморске базе широм света, формирају арктичке трупе, испробавају интерконтиненталне ракете…

Када се анализирају узроци ове конфронтације утисак је да су догађања у Украјини била само повод да на површину избије деценијама прикривано неповерење и нетрпељивост два супарника: НАТО и САД на једној, и Русије на другој страни. Амерички аутор Стефен Лендман о томе каже:“САД сматрају да су Русија и Кина данас највеће америчке бриге. Кина је економски проблем, Русија војни. Због атомског оружја и ракетних система Русија може да буде конкурент Америци”. А то се неким људима у Вашингтону никако се допада.

Један кључ за ракете: САД су решиле да посвете мало више пажње – и новца, наравно – нукреларном арсеналу.Такву одлуку обзнанио је амерички министар одбране Чак Хагел објаснивши да ће САД, у наредних пет година осетно повећати будзет ових, некада елитних америчких трупа. Очекује се да ова „инвестиција”, на крају петогодињег циклуса улагања, достигне суму од 10 милијарди евра.

Американци нису преко ноћи одлучили да се позабаве својим нуклеарним арсеналом. Током године обавqене су две озбиљне контроле чији резултати су били – готово катастрофални.

Како преносе амерички медији контрола је обављена у три најважније базе са нуклеарним оружјем: у Северној Дакоти, Монтани и Вајомингу. Откривено је толико много пропуста, неправилности и недисциплине да је Пентагон брзо интервенише. Због лоши резултата већ је смењено неколико десетина официра. Очекује се да командно место ових трупа напусти садашњи заповедник, генерал с три звездице Стефан Вилсон. Његов наследник тражи се међу америчким генералима са четири звездице којих, како преносе медији, има четрдесетак.

Шта су утврдиле контроле? Да се не поштују прописи о чувању нуклеарног оружја, да су силоси у којима су ракете-носачи запуштени и пропали, да особље не поштује војну дициплину. У базама се користе алкохол и дрога.

Један од пропуста толико је бизаран да делује готово нестварно јер је, ипак, реч о најмоћнијој војној сили на планети.

Откривено је да у америчкој војсци постоји само један кључ за монтирање атомских бојевих глава на ракете. И због тога се курирском поштом „шета” од једне до друге базе … За дивно чудо још није изгубљен.

Уређени калифат: О новој претњи на Блиском и Средњем истоку – исламском калифату ( Исламској држави) већ је много написано али тек сада се открива да је реч о сложеном систему за који се може рећи да има неке одлике праве држве. И да је због тог неупоредиво опаснији од било које екстремистичке исламске терористичке организације.

Ирачке власти су се, наиме, почетком јуна, у акцији специјалне единице „Соколови”, дочепале докумената Исламске државе – из 2013. и почетка 2014. године – који су открили много тајне о устројству и деловању ИД. Делови тих списа сада се појављују у западним медијима.

Тако се открива да девет провинција ИД у Ираку имају сопствене будзете али и да постоји обавезе оних богатијих да новчано помажу сиромашне области. Много новца троши се за социјална давања. Постоји нека врста здравственог осигурања, исплаћује се надокнада за склапање брака, породице погинулих или заробљених бораца добијају редовну новчану помоћ.

У једном документу откривено је да постоји прецизна војна хијерархија: војник, борац, емир. За борце који учествују у „посебним операцијама” предвиђене су награде. Тако је један снајпериста на поклон добио – кућу. Води се и евиденција бораца који су на боловању или одмору.

Постоје и папири који откривају трошкове за набавку оружја. Амерички аутомат, на пример М4 плаћан је 8200 долара, најмодернији уређаји за ноћна дејства коштали су 2900 долара. Како је ово оружје добијала и ирачка армија сада постоји оправдана сумња да су га корумпирани официри и војници продавали Исламској држави.

(Политика)