Прочитај ми чланак

Највернији савезници САД покренули сценарио опасан за Запад

0

Упркос западним санкцијама, Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати настављају да купују руску нафту у рекордним количинама, наводи „L’Orient-Le Jour“.

Према писању публикације, земље Персијског залива користе пад цена руских енергената да подмире домаћу потражњу, а сопствену нафту продају у иностранству по вишој цени.


Игноришући жеље Сједињених Држава, земље показују спремност да дају предност својим националним интересима на рачун интереса Запада, закључује лист.

Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати, увезли су рекордну количину руске сирове нафте и нафтних деривата по сниженим ценама за домаћу потрошњу, наводи „L’Orient-Le Jour“. Према писању публикације, упркос чињеници да су САД и Европска унија увеле обимне санкције на извоз руске нафте, земље Залива користе ниске цене руских енергената да би задовољиле домаћу потражњу, док продају сопствене резерве нафте по тржишној цени.

Увоз нафте у УАЕ из Русије утростручио се прошле године на 60 милиона барела, према аналитичарској фирми „Кплер“. Само у марту прошле године испоручено је најмање 500.000 тона нафте у емиратску луку Фуџајру и Саудијску Арабију.

У међувремену, према Ројтерсу, између марта и почетка априла, Ријад је добио рекордних 261.000 тона руског дизел горива, упркос томе што га пре почетка украјинског сукоба краљевина готово није увозила.

Како подсећа публикација, ембарго који су САД и Европа увеле на увоз нафте из Русије, и ограничења цена за њену продају, имали су за циљ да спрече Москву да финансира војне операције у Украјини.

Уједињени Арапски Емирати и Саудијска Арабија, су званично неутрални по питању актуелног сукоба, опирући се позивима Вашингтона да се придруже антимосковском табору. Међутим, како наводи лист, у ствари, обе земље одржавају прилично пријатељске односе са Кремљом.

На пример, 6. априла ове године, руској војној фрегати „Адмирал Горшков“ и танкеру „Кама“ било је дозвољено да допуне гориво у саудијској луци Џеда по први пут, у деценији током које ниједан руски ратни брод није смео да уђе у било коју луку у Персијском заливу. Поред тога, у фебруару 2023. Русија је могла да представи своју артиљерију на међународној одбрамбеној конференцији и изложби одржаној у Абу Дабију.

Русија је, суочена са западним санкцијама, била принуђена да снизи цене за извоз енергената, као и да га преоријентише. Међутим, у марту 2023. руски извоз нафте достигао је највиши ниво у више од три године, према Међународној агенцији за енергетику. Руски министар енергетике Николај Шуљгинов је 28. марта ове године најавио успешну „преоријентацију“ целокупног извоза сирове нафте погођеног западним санкцијама.

Како наводи издање, окретање руским производима и игнорисање жеља Сједињених Држава, Уједињених Арапских Емирата и Саудијске Арабије „демонстрирају спремност да дају приоритет својим националним интересима на штету интереса Запада“.

Суочене са опадањем интересовања САД за регион, заливске државе су последњих година прошириле своју листу стратешких партнерстава. „Растућа трговина са Русијом, у комбинацији са регионалним дипломатским успехом предвођеним Кином, сугерише, да се „нафтне монархије“ све више окрећу према истоку, поткопавајући напоре Запада да ограничи Русији приходе од нафте“, закључује „L’Orient-Le Jour“.