Прочитај ми чланак

На стотине НАТО авиона на небу, очекују се веће последице?

0

Од 12. до 23. јуна НАТО одржава највеће ваздухопловне маневре у својој историји „Air Defender 23".

То би могло да створи сметње у цивилном ваздушном саобраћају у Европи, у време када почињу школски распусти.

Под вођством Немачке, до 10.000 учесника из 25 земаља од 12. до 23. јуна вежбаће ваздухопловне операције у европском ваздушном простору. Током викенда 17. и 18. јуна неће бити летова у оквиру ових маневара.

„Air Defender 23“ је изазовни сценарио за вежбе ваздухопловних операција НАТО – базира се на члану 5 који се односи на међусобну подршку у случају напада.
Немачка у центру

Немачка притом има улогу одбрамбеног чворишта у Европи. Вежбу је Немачка иницирала 2018. и од тада су израђивани планови, а одржава се под вођством Немачке односно немачког војног ваздухопловства Луфтвафе.

У вежби ће учествовати око 250 авиона 23 различита типа, од чега највише из САД (100) и из Немачке (70)

По четири сата дневно за војне авионе

Маневри ће се одржавати углавном изнад Немачке и то предвиђеним коридорима.

Према актуелном плану, источни ваздушни коридор који се простире изнад Мекленбурга-Западне Помераније, северног Бранденбурга и Балтичког мора биће резервисан за војну употребу од 10 до 14 часова, северни изнад Шлезвиг Холштајна и Северног мора од 16 до 20 часова, а јужни изнад Баварске и Баден-Виртемберга од 13 до 17 часова.

Висине лета током маневра ће се кретати од 2.500 до 15.000 метара и више. Ниже висине неће бити кориштене за мисије. Ниски летови млазних авиона и транспортних летелица, најниже до 350 метара, планирани су само у једном делу источног ваздушног коридора.

Кашњења цивилних авиона нису искључена

С обзиром да се у Немачкој дневно обави око 8.000 цивилних летова, последице по цивилни сегмент су неминовне оком војне вежбе НАТО средином јуна. Стручњаци очекују веће последице посебно у Франкфурту, Хамбургу и Берлину, а нешто мање у Минхену.

Захваљујући интензивним припремама, немачка влада, Бундесвер и ваздухопловна индустрија се надају да ће успети да спрече хаос.

„Тренутно нема планираних отказивања летова“, каже Арнт Шенеманн, шеф немачке контроле ваздушног саобраћаја. Из садашње перспективе то није потребно, али може се догодити у појединачним случајевима.

Немачко министарство саобраћаја је саопштило како тренутно разговара са савезним покрајинама како би се дозвољена времена полетања и слетања по потреби померила током те две седмице. Како је речено, тиме желе да се избегну кашњења авиона који би морали да буду преусмерени на непредвиђене аеродроме што би такође довело до потешкоћа за велики број путника.

Неке савезне покрајине су већ најавиле да ће издати дозволу за ноћно слетање и полетање.

Матијас вон Рандов, генерални директор у Савезном удружењу немачког ваздушног саобраћаја, рекао је да се од пролећа воде интензивни разговори: „Надам се да неће бити отказаних летова. Али кашњења су могућа“.