Прочитај ми чланак

Москва: Нема основа за хапшење Сноудена

0

edvard-snouden(РТС)

Еквадор још разматра Сноуденов захтев за азил. Бела кућа очекује сарадњу са Москвом. Бивши радник ЦИА се не налази на међународној потерници, која би могла да буде основ за хапшење, поручују из Москве.

Русија нема основа да ухапси бившег службеника ЦИА Едварда Сноудена, рекао је руски званичник пошто се бивши амерички обавештајац тренутно налази на аеродрому у Москви, док Еквадор разматра његов захтев за азил, јавља Итар-Тас.

„Сноуден се не налази на међународној потерници, која би могла да буде основ за његово ухапшење. Нити је починио било какву незакониту радњу на територији Руске Федерације“, рекао је руски званичник.

Алексеј Пушков, председник Комитета за спољне послове Доњег дома руског парламента, рекао је да „нема ни говора о давању политичког азила Сноудену у Русији“, преноси Ројтерс.

Сноуден се и даље налази на транзитној зони московског аеродома Шереметјево где чека на лет за Хавану, потврдио је званичник аеродрома и додао да он није прошао кроз граничну контролу, односно „формално није прелазио границу“, наводи руска агенција.

Сноуденов амерички пасош је јуче проглашен неважећим, што би могло да му отежа кретање, али не и да му онемогући да путује, пошто земља која би хтела да га прими не мора да се обазире на ту чињеницу.

Бела кућа је претходно саопштила да очекује сарадњу са Русијом ради враћања одбеглог америчког обавештајца у САД.

„С обзиром на нашу интензивну сарадњу после бомбашких напада на Бостонском маратону и нашој историји сарадње са Русијом у вези са питањима о спровођењу закона, укључујући повратак бројних криминалца на високом нивоу у Русију на захтев руске владе – очекујемо од руске владе да погледа све опције за изручење Сноудена назад у САД“, рекла је портпаролка Савета за националну безбедност Кејтлин Хејден.

Хејден је рекла и да је разочарана што је Хонг Конг омогућио Сноудену да напусти земљу „упркос правно ваљаног захтева САД да га ухапси због потребе изручења у складу са Споразумом о предаји између САД-а и Хонг Конга“.

Истовремено, еквадорски министар иностраних послова рекао је да његова земља „анализира захтев за азил“ Сноудена који се тренутно налази на аеродрому у Москви.

„Ми ћемо донети одлуку, анализирамо је. Захтев треба да буде повезан са слободом изражавања и безбедности грађана широм света. Ми Еквадор увек делујемо, по принципу, да није у нашем интересу. Постоје неке владе који делују претежно у свом интересу – ми не“, рекaо је министар Рикардо Патино, пренела је агенција АФП.

Сноуден је стигао јуче у Русију из Хонг Конга, у нади да ће добити азил у Еквадору и избећи хапшење због откривања детаља америчког програма надзора интернета и телефона.

САД иза напада на кинески интернет?

У међувремену, кинески медији пишу да би напади на интернет у Кини из САД делом могли да буду дело америчке владе, а кинески стручњаци сматрају да Вашингтон треба Кини да изнесе објашњење о томе.

Уочи одласка Сноуден је медијима проследио информације о томе како САД надзире телекомуникације и у земљи и свету.

Сноуден је једном листу из Хонгконга рекао да су амерички шпијуни улазили у компјутерске програме кинеских компанија мобилне телефоније и да су крали СМС поруке и милионе података кинеских грађана.

„Степен америчког надгледања интернет информација у Кини је шокатан и изнад очекивања“, рекао је кинески истраживач Ђиа Сиудонг из кинеског Института за међународна истраживања.

„САД је највећи извор страних напада на Кину. Сада Сноуден каже да су многи ти напади били уз подршку америчке владе“, пише Чајна дејли.

Сноуден је рекао да америчка национална служба за безбедност „ради све врсте интернет напада на компаније кинеске мобилне телефоније и да се краду тако подаци и путем СМС порука“.

Према његовим речима, НСА је напала у јануару за само један дан податке из 63 компјутера и сервера Универзитета Цингуа, као и провајдер компаније Пацнет из Хонгконга, пише Чајна дејли.