Прочитај ми чланак

Москва: Не изненађује подршка Берлина Израелу, нису се покајали за Холокауст

0

Немци се нису покајали због своје прошлости, а од 2022. се отворено залажу против резолуције коју је предложила Русија, а која има за циљ да се заустави поновно величање нацизма и друге врсте дискриминације

Русија није изненађена немачком одбраном Израела од оптужби за геноцид у Појасу Газе, с обзиром на то да је Берлин одбио да призна кривицу за злочине Трећег рајха у СССР-у, рекла је данас Марија Захарова, портпаролка руског Министарства спољних послова, коментаришући тужбу коју је Јужна Африка покренула против израелских власти због напада који су уследили након октобра прошле године, а који трају и данас.

Москва сматра да је такав став Немачке „неприхватљив, неморалан, и незаконит“, али, додаје, највише забрињава „оживљавање немачког милитаризма усред прихватања неонацистичких пракси“ у тој земљи.

„Овај тренд би могао имати изузетно страшне последице по судбину саме Немачке, али и Европе и света, с обзиром на контрадикторно историјско искуство ове земље“, упозорава Марија Захарова.

Како каже, то што Немачка брани Израел резултат је „безусловне подршке коју Берлин увек пружа Израелу, без обзира на последице“, што се уклапа у правила Вашингтона и његовог такозваног поретка „заснованог на правилима“.

„У овом случају, чини се да су немачке политичке елите Израелу учиниле медвеђу услугу. У одговору владе, Берлин се позива на ‘немачку историју и злочине против човечности Холокауста’, чиме сам себе представља као ‘стручњака’ за питања масовног истребљења. У Немачкој су, очигледно, поново заборавили да је холокауст био прогон и масовно истребљење представника различитих етничких и друштвених група од стране нациста“, поручује Захарова.

Подсећа и на Берлинску декларацију ОЕБС-а, којом је истакнуто још једном колико је важно с поштовањем се односити према свим етничким и религиозним групама.

На основу корака на које се одлучује Берлин, може се закључити да се Немци нису покајали због своје прошлости и да, за разлику од оних који су након тешких преступа схватили своју кривицу, и затим кренули другачијим путем, Немачка није изабрала другачији пут, већ „врши интеракцију са својом прошлошћу“. 

„Поново, као и пре 80 година, у поступцима званичног Берлина видимо поделу људи по националној линији, која је подигнута на нови, софистициранији ниво“, објашњава портпаролка министарства. 

Захарова даље наводи неколико примера, од којих је један и то што је Немачка дуже време уназад била уздржана приликом гласања о руском предлогу резолуције, усмереном на борбу против величања нацизма, неонацизма и другу дискриминацију, а о којем се гласало у оквиру Генералне скупштине Уједињених нација.

Од 2022. године, Берлин се, пак, отворено залаже против ове резолуције, чиме показује да „оспорава предлоге да се заустави поновно величање нацистичког покрета и правдање бивших чланова СС организације, укључујући јединице ‘Вафен-СС’, који је Нирнбершки трибунал прогласио за кривце“, истиче Захарова.

Додаје и да се „Немачка активније од других залаже за одбрану кијевског режима, који је величање фашистичких колаборациониста прогласио кључном компонентом своје унутрашње и спољне политике“.

„Берлин подржава милитанте који одржавају неонацистичке маршеве са бакљама, величају ратне злочинце из Другог светског рата, користе ознаке СС дивизија као обележја и стављају симболе Вермахта на војну технику коју је испоручио Запад. Он их спонзорише и наоружава, организује лечење и на међународној арени пружа помоћ онима који намерно убијају Русе, држављане Русије и људе који говоре руски“.

Како наводи у изјави Захарова, шокантно је и нечувено да већину злочина Трећег рајха, укључујући истребљење 27 милиона грађана СССР-а, немачке власти не сматрају поводом за покајање.

„Напротив, Берлин је поново утонуо у уништавање становника тог дела Европе који Хитлер пре 80 година није могао ни да уништи ни да освоји. Поставља се питање да ли је раније немачко покајање било искрено и да ли су током денацификације Немачке постигнути (постављени) циљеви“, закључује.