Прочитај ми чланак

“МОНСТРУМ С ИСТОКА” – Газпром обара рекорде у извозу гаса у ЕУ

0

“И док екстремне хладноће одузимају животе Европљана, трговци гасом обарају рекорде у продаји”, јавља Евроњуз, који подсећа да је само у Пољској неколико особа умрло од смрзавања.

Како би се избегла понављања таквих случајева, власти у Варшави су позвале да се посебна пажња посвети људима који спавају на улицама.

У Румунији је становништво службено упозорено на потешкоће због сњежних олуја, а поларна хладноћа је погодила и Немачку, Аустрију и Италију.

Но, Евроњуз вијести о времену наставља напоменом да хладноћа у Европу долази из Сибира, а из Русије долази и “нешто друго – природни гас који се у Европи користи за гријање”.

Да је којим случајем хладноћа дошла из Норвешке или другог дијела планете, мало је вероватно да би се вести из метеорологије и економије уско везале једна за другу. Овако испада да Руси располажу неком непознатом технологијом, која сибирски мраз преусмерава према несрећној Европи, која онда мора давати више новца Газпрому.

Уосталом ко зна, можда су опет укључени дивовски вентилатори на Уралу, који су недавно радиоактивни облак из Русије отпухали у Европску унију и сада служе за слање сибирског мраза у истом смеру? Не заборавите што су све у стању учинити Руси!?

Они су криви за Брегзит, за избор Трампа, за нежељене исходе на референдумима и изборима диљем демократске и цивилизиране Европе, па што би им био проблем направити подземне силосе из којих по потреби излазе вентилатори који милијарде кубика ваздуха шаљу с једне тачке евроазијског простора на други. Такав се дојам стече читајући Евроњуз. Уосталом, британски метеоролози су хладноћу која је оковала Европу назвали “Монструм с истока”, или изворно “Monstrum s istoka”. Није познато је ли ова вест означена такозваним “хаштагом” #РRussiaDidIt, али није ни важно.

“Континуирани мраз је помогао руском Газпрому да обори рекорд у извозу гаса. Према речима представника фирме, четврти узастопни дан се извозе рекордне количине гаса. Од почетка месеца је транзитна цена гаса готово удвостручена”, наводи се у публикацији.

“У међувремену се наредних неколико дана не очекују побољшања временских услова. Жестока хладноћа трајаће барем до пкраја прве недеље марта”, упозорава Евроњуз.

Раније се забиљежено да је Газпром прошли недељу континуирано обарао дневне рекорде извоза гаса у Европу, а због оштрог хладног времена је у Европи цена гаса на месту преузимања због мраза повећана за више од 30%.

И нагло повећање потражње за гасом се догађа зато што су складишта током зиме углавном испражњена и више не могу покривати дневне врхове потрошње. Према оператерима, складишта у Белгији су пуна тек 13% од укупног капацитета, у Француској око 19%, у Холандији око 22%. У Немачкој, највећем европском тржишту, пуњење складишних објеката је досегло 35%, но убрзано се празне.

У Италији је најтеже стање, јер је због радова на гасоводу у Швајцарској је ограничен транзит између северозападне и јужне Европе, док се у од марта (ожујка) почеињу радови на одржавању нафтних поља у Либији.

У овој ситуацији, европски купци повећавају купњу руског гаса. Газпром је већ известио о новим апсолутним рекордима дневног извоза у Европу од 21. до 24. фебруара (вељаче). Само у суботу је испоручено 655,2 милиона кубних метара. С обзиром на то да снабдевање гасом традиционално пада викендом и повећава се почеком радне недеље, Газпром је у понедељак највероватније оборио нови рекорд.

Како год дошла, хладноћа може позитивно утицати на извоз Газпрома и у лето, јер ће земље Европске уније присилити да троше своје резерве. У Газпрому тврде како је могуће да ове године ЕУ купи рекордне количине гаса, веће од прошле године, када је извоз у ЕУ износио 165,6 милијарди кубних метара. Руски извозници не сумњају да ће европске фирме и купци изабрати руски гас, којег добијају по повољним ценама чак и ако делом поскупи због раста цена нафте.