• Почетна
  • СВЕТ
  • Масакр у Египту увод у светски рат између елите и сиромашних (Видео)
Прочитај ми чланак

Масакр у Египту увод у светски рат између елите и сиромашних (Видео)

0

egipat-je-polariziran-no-vecina-stanovnika-kaira-podrzava-akciju-vojske-i-policije-protiv-muslimanske-brace_6045_8804

(alternet.org – Chris Hedges, видео: РТ)

Покретачка снага овог хаоса није религија, већ урушена светска економија, свет у коме сви сиромашни морају бити потлачени и гладни, или устрељени.

Радикални ислам је последње уточиште сиромашним муслиманима.Пет обавезних молитви дневно сиромашним верницима даје једину стварну окосницу живота. Брижно ритуално прање пред молитву у џамији, строги морални кодекс који забрањује алкохол, уз поимање живота да има крајњи циљ и смисао, чува од очајања стотине милиона сиромашних муслимана.

Фундаменталистичка идеологија која расте из угњетавања је ригидна и немилосрдна: свет дели на црно и бело, добро и зло, отпаднике и вернике. Нетрпељива је и окрутна према женама, Јеврејима и хришћанима Али, онима који су на друштвеном дну у исто време нуди уточиште и наду. Масакр стотина верника на улицама Каира представља не само напад на религиозну идеологију, не само повратак на бруталну полицијску државу Хоснија Мубарака, већ је знак за почетак светог рата, који ће Египат и друге сиромашне делове света гурнути у казан пун крви и патње.

Једини начин да следбеници престану да се држе радикалног ислама је дати им удела у економском животу, живот у коме будућност није само сатируће сиромаштво, репресија и безнађе. Ако живите у једном од безбројних сламова Каира или избегличким камповима у Гази, или кућицама од голог бетона у Њу Делхију, сваки пут бекства је затворен.

За вас нема образовања, не можете добити посао, не можете се оженити. Не можете се економски одупрети надмоћи олигарха и генерала. Једини начин да будете неко је да постанете мученик или шахид. Тада ћете добити оно што од живота не можете – кратак тренутак славе и части. Оно што се дешава у Египту назваће се религиозним ратом, насиље побуњених који су изашли на улице Каира – тероризмом, али покретач свог овог хаоса није религија, већ слом светске економије, свет у коме сви сиромашни на кугли земаљској имају да буду поробљени и гладни, или устрељени. Линија фронта је повучена дуж Египта и целог света. Адли Мансур, формално председник постављен од стране главнокомандујућег војске Египта, генерала Абдул Фатаха ел Сисија, именовао је владу с војском на челу, прогласио је ванредно стање и полицијски час, што неће скоро бити укинуто.

Мучеништво је животни сок радикалних покрета. Египатска војска га је обезбедила у довољним количинама. Лица и имена посвећених жртви биће употребљени од гневних свештеника, да позову на свету освету. И док насиље буја и дужи се листа мученика, рат цепа Египат. Полиција, хришћански Копти, секуларисти, западњаци, предузећа, банке, туристичка и војна индустрија постају мете. Они радикални исламисти који су постали део система, поверовавши Муслиманској браћи да изборни политички систем јесте могућ, вратиће се у илегалу, а придружиће им се и многа муслиманска браћа од имена и угледа. Насумични напади и убиства од стране наоружаних нападача ће рити по животу Египта, као што су 1990, када сам био у Каиру извештавајући за Њујорк тајмс, мада ће садашњи напади постајати све страшнији и шириће се, биће их све теже контролисати и на крају сломити.

Оно што се дешава у Египту је увод у глобални рат између елита и сиромашних у свету, рат изазван исцрпљивањем ресурса, хроничном незапосленошћу и недовољном запосленошћу, падом приноса изазваног климатским променама, пренасељеношћу,растом цена хране и похлепом великих наднационалних финансијских елита..

Од 80 милиона Египћана, њих 33 одсто је старо 14 или мање година и живи испод или на граници сиромаштва, коју је Светска банка одредила на два долара дневно. Сиромашни Египта троше више од половине својих прихода на храну, често са малом хранљивом вредности. Процењено је да се 13,7 милиона Египћана недовољно хранило, у 2011, у поређењу са 14 одсто, у 2009, наводи се у извештају Светског програма за храну УН  (WFP) i египатске Централне агенције за мобилизацију и статистику (CAPMAS). Неухрањеност је ендемска међу сиромашном децом, 31 одсто деце испод 5 година је заустављено у развоју. Неписменост прелази 70 одсто.

За Србин.инфо превео: Александар Јовановић – “Микрорем”, mikrorem.com