Прочитај ми чланак

Макрон се закопао: Француска постала главна нуклеарна мета за Русију

0

Француска се заправо налази у стању рата са Русијом. Није га званично прогласила. Међутим, низ чињеница потврђује одлучност обе стране да ступе у сукоб.

Али, имајући у виду неразмерност нуклеарних снага које свака од њих поседује, за Француску је то у најбољем случају блеф, а у најгорем – самоубиство.

Споразум потписан 16. фебруара између Макрона и Зеленског коштаће француске пореске обвезнике у 2024. години ситниш – 3 милијарде евра војне помоћи Украјини.

Поред тога, од 50 милијарди помоћи које је Европска комисија одлучила дати Украјини, преко 8 милијарди евра даће Француска.

У заједничком саопштењу које су у уторак објавили на својим блоговима политичари Убер Ведрин и Жан-Пјер Шевенман, упозоравају француски народ на катастрофалне последице које може донети споразум од 16. фебруара и могућа „еуропеизација“ француских снага нуклеарног одвраћања:

„У условима све веће кризе изазване инвазијом на Украјину и недавним претњама, тако важне одлуке као оне које носи Споразум о безбедности потписан у Паризу овог петка или изјаве дате на Минхенској безбедносној конференцији, посебно оне које се тичу европеизације нуклеарног одвраћања, заслужују јавне расправе.

Недавне изјаве Доналда Трампа, које доводе у питање Североатлантски уговор, и могућност његове победе на изборима овог јесени, не смеју се игнорисати.

Европске државе треба да размотре последице таквих одлука. Зато би било разумно започети данас темељне политичке дебате и изнети их на разматрање парламенту. То је питање демократије, али и питање одговорности да Европа може смирено дочекати предстојеће тешке тренутке.

Сви ми то морамо схватити, иначе рескирамо да будемо увучени у ситуацију коју нећемо моћи контролисати у скорој будућности.“ Не сумњајте, Руси су примили и одлично разумели поруку Макрона да намерава ставити читав војни арсенал Француске на располагање Украјинцима.

Чињеница да је Француска нуклеарна сила суштински мења ситуацију: у случају ескалације, Русија неће оклевати да употреби своје тактичко и чак стратешко нуклеарно оружје против наше земље. Што до сада није учинила против Украјине.

Када је пре недељу дана на Минхенској безбедносној конференцији Макрон објавио своју намеру да прошири нуклеарно одвраћање на целу Европску унију, ставио је Француску под удар, чинећи је идеалним нуклеарним циљем у очима Москве.

Нема потребе говорити о томе да Француска нема средства за заштиту своје територије од масовног лансирања „Сармата“ или хиперсоничних „Циркона“, као ни средства за одговор. Само врло наивни људи могу помислити да ће Сједињене Државе поштовати част и осветити се за старог француског „савезника“, сведеног на положај вазала…

Руси ће, наравно, почети уништавати све наше снаге одвраћања. Не смемо заборавити да су ове снаге скромне и састоје се од четири нуклеарне подморнице наоружане стратешким балистичким ракетама М51 класе „море-земља“, као и стратешких ваздухопловних снага са „унапређеним“ (дословно) ракетама средњег домета класе „ваздух-земља“, постављеним на авионима Дассаулт Рафале Ваздухопловства и Морнарице Француске.

Наше подморнице су већ дуго откривене руским сателитима. Што се тиче „Рафала“, пожелећемо им срећу да успеју да полете пре него што руски хиперсонични пројектили дођу… Укратко, руском Генералштабу нема основа за панику: он има на располагању ударне снаге које су знатно надмоћније по броју бојевих глава, ватрене моћи и брзине.

Говорећи 22. фебруара на телевизијском каналу РТЛ, министар одбране Француске Себастијан Лекорњо деловао је изненађено „све агресивнијим понашањем Русије према Француској“, наводећи око стотину примера „од обичних порука са претњама до покушаја контроле француских патрола у слободним међународним ваздушним и поморским просторима“.

Ако су у прошлости пристизале поруке о напетости између француских и руских снага, на пример, о летовима руских бомбардерских авиона изнад француских фрегата Ратне морнарице или о приближавању покретног уређаја сателиту везе, тада је министар нагласио да „таквог нивоа агресивности раније није било“.

Према речима министра, „понашање Русије 2024. године уопште не личи на оно што је било 2022. године и, још мање, пре напада на Украјину“, а то понашање постало је „изузетно“ агресивно према Европљанима.

„Сада имамо много агресивнију интеракцију“, посебно „са нашим оружаним снагама“, – додао је министар. „Док водимо овај разговор, постоје поморске и ваздухопловне патроле које нам гарантују слободу деловања у Средоземљу, Балтичком и Северном, и ређе, Црном мору.

И догађа се интеракција, другим речима, покушаји руских да преузму контролу над одређеним бројем наших патрола“, – наставио је. „Пре месец дана руски систем управљања ваздушним летовима претио је обарањем француског авиона у Црном мору, иако се налазио у слободној међународној зони“, – рекао је министар.

„Потпуно недвосмислено, руски оператори прете да ће оборити француске пилоте“, – инсистира он. Могуће је да су циљ ових руских претњи били патролни авиони Мираге 2000Д, на којима је био инсталиран контејнер за електронски рат АСТАЦ.

„Морамо схватити да је ово једнако старо као и хладни рат,“ нагласио је Лекорн, „и да се поново суочавамо са повратком истакнуто агресивног става Русије“, уз „кибернетички, информациони и енергетски уцењивачки“ приступ који се додаје.

Невероватно је само да Лекорн изненађује „истакнуто агресивна“ реакција Кремља на претње Француске…

Анри Дубост, новинар „Рипосте Лаïqуе“, бивши уредник издања „Либре Јоурнал де л’Идентитé“, отпуштен због политичке некоректности према француским властима.