• Почетна
  • СВЕТ
  • ПРЕТЊА: „За сваких 100 миграната у Немачкој саградићемо једну џамију!“ (ФОТО)
Прочитај ми чланак

ПРЕТЊА: „За сваких 100 миграната у Немачкој саградићемо једну џамију!“ (ФОТО)

0
DZAMIJA

Џамија: Проблем избеглица које из својих домова беже главом без обзира пред Исламском државом, Саудијци очигледно мисле да реше новцем.

Саудијска Арабија, иако има капацитета да смести барем милион расељеника, до сада није прихватила ниједну избеглицу из Сирије и Ирака. Словима: НУЛА. Богата сунитска држава очигледно има помало искривљену перцепију речи „помоћ“, ако је судећи по понуди коју су послали Немачкој.

MOLITVA

„Саудијска Арабија ће за сваких 100 миграната који уђу у Немачку, на територији те земље саградити џамију“, гласи понуда „помоћи“ Немачкој, која је отворила своја врата избеглицама са Блиског истока. Ову информацију пренео је немачки лист „Франкфуртер Алгемајне цајтунг“, позивајући се на текст либанског „Ал Дијара“.

JOS IZBEGLICE

Саудијци избеглицама „помажу“ џамијама

Богата сунитска држава, попут својих комшија Бахреина, Кувајта, Катара, Омана и Емирата добро је закатанчила своје капије пред избеглицама, које не могу ни да привире у земље које су им географски и културолошки много блискије него оне у Европи.

Проблем избеглица које из својих домова беже главом без обзира пред Исламском државом, Саудијци очигледно мисле да реше новцем. Али не како би им купили храну, воду и лекове, већ како би им саградили џамије. Можда нису чули да молитва не помаже празном стомаку и борби против болести.

Са друге стране, панарапски лист „ал-Хајат“ тврди да је од почетка сукоба у Сирији 2011. године чак пола милиона Сиријаца нашло ухлебљење у Саудијској Арабији, али у својству радника, не избеглица. Њима није дозвољено да се региструју као избеглице, нити да затраже азил, већ су ту искључиво у својству радника. када заврше посао, уколико не добију нови, враћају се за Сирију.

SEIK

Даје новац, али не прима избеглице: Краљ Салман

У тексту се такође спомињу огромне донације богатих шеика, чији новац наводно финансира бројне избегличке кампове на сиријској граници. Донирана сума се процењује на 900 милиона долара, о чему је писао и британски ББЦ.

По свему судећи, донирање новца није проблем за богате заливске државе, али када је пријем избеглица у питању, плоча се нагло мења. Овакав став правда се страхом од инфилтрирања „Асадових људи“ у избегличке колоне. Председник Сирије Башар ал-Асад није у нарочито пријатељским односима за шефовима земаља Залива.

Као други разлог одбијања избеглица наводи се страх од демографског прекрајања. Примера ради, у Уједињеним Арапским Емиратима број странаца (који у тој држави раде, али немају држављанство) је пет пута већи у односу на држављане Емирата.

SATORI 1

Шатори који зјапе празни

Док стотине хиљада избеглица долази у Европу, користећи опасне кријумчарске канале, у комшилуку има места за барем три милиона њих. У Саудијској Арабији налази се 100.000 луксузних шатора, са купатилом, кухињом и клима уређајима који зјапе празни.

SATORI 2

Овај луксузни смештај налази се у граду Мини, и простире се на 20 квадратних километара. Шатори се користе свега пет дана годишње, за смештај ходочасника који иду у Меку и Медину. Преосталих 360 дана у години, шатори су потпуно празни.

SATORI 3

Луксузни шатору величине су 8×8 метара, а саграђени су 1990. године, док су 1997. потпуно реновирани, када су и добили своју луксузну ноту.

Извор: Блиц.рс; фото: АП, Ројтерс