• Почетна
  • СВЕТ
  • ЛИЦЕМЕРЈЕ: Државе које користе у борбама децу као војнике позване на британски сајам наоружања
Прочитај ми чланак

ЛИЦЕМЕРЈЕ: Државе које користе у борбама децу као војнике позване на британски сајам наоружања

0
MALI VOJNIK

Дете-војник у Конгу. Овој држави је Велика Британија продала наоружање. Фото: Абделхак Сена/ АФП

Британија наставља да пркоси УН продајом оружја у земљама у којима се деца – војници рутински користе или где су деца мета у ратним зонама. Пре највећег светског сајма наоружања и безбедности, који почиње у Лондону у уторак, влада игнорише захтев УН да се „изричито забрањују“ такве продаје оружја.

Нове бројке показују да су 23 земаље, које су од стране у УН сврстане на црну листу због флагрантног кршења права деце или због тога што децу користе као војнике, да  су 19 тих земаља са листе купиле од Велике Британије војну опрему током последњих пет година. Те бројке, такође, откривају да је Влада Британије издала дозволе за извоз војне индустрије у вредности од 735 милиона фунти, и то у периоду од јуна 2.010. године до марта 2.015. године.

Јавља се и нова забринутост због односа Владе са британском индустријом оружја јер је потврђено да је неколико режима, који су осуђени од стране УН (а који су евидентирани на црној листи оних који крше људска права), добило званичан позив да присуствују Међународној изложби оружја за одбрану и безбедност која ће се одржати у Лондону.

Позване земље су, такође, предмет критика активиста због бруталног кршења грађанских слобода, а то су Ангола, Азербејџан, Египат, Казахстан и Тајланд.

У четвртак је Европски парламент позвао владу Азербјеџана да „одмах прекине своју кампању против цивилног друштва и људских права “ а и указао је на „погоршање стања људских права у Анголи“.

У Египту, расте страх да владавина права нема тежину јер расте појачан осећај некажњивости међу војском од када је председник Мухамед Мурси уклоњен са власти 2013. године.

Три земље са листе британског Форин офиса (листа земаља које изазивају забринутост) су позване  да пошаљу своје делегације на овај сајам. То су :  Саудијска Арабија, Пакистан и Колумбија.

Британски произвођачи оружја су произвели готово 3.000 комада оружја за ВИП особе – од генерала до министара одбране. Активисти кажу да се ставВладе, да продаје оружје свима и свакоме, види кроз обим продаје оружја земљама у којима се деца користе као војници или су мета за продато оружје.

Ендрју Смит, из британске групе “Кампања против трговине оружјем”, рекао је:

„Ове цифре о продаји наоружања нису само бројеви на папиру, оне могу да имају веома реалан и деструктиван утицај на ситуацију на терену. Не може постојати ефикасан механизам за контролу наоружања у зонама конфликта јер продаја оружја појачава тензије и открива лицемјерство у срцу британске спољне политике.“

Велика Британија је одобрила продају оружја и земљама, а за које постоје докази да су деца –војници активно укључена у сукобе. Једна од тих земаља је и Демократска Република Конго ( где су стотине деце регрутоване у наоружаним групама), а која је од 2.10. године купила од Британије војну опрему у вредности од 2,4 милиона фунти.

Поред тога, Велика Британија је одобрила извоз у Пакистан вредан 115 милиона фунти, а извоз  чини опрема за производњу пушака и компоненте за борбене хеликоптере.

Сомалија је купила од Велике Британије наоружање вредно 6,7 милиона фунти, укључујући и јуришне пушке, муницију и возила, без обзира на то што су УН документовале и доказале „регрутовање и коришћење 1.293 деце“ од стране Ал-Шабаба и Сомалијске народне армије.

Тајланд је добио од Британије наоружање вредно 38 милиона фунти, укључујући оружје по виђењу и компоненте за производњу артиљеријске муниције, упркос чињеници да су УН добиле извештаје који се односе на регрутовање и коришћење девојчица и дечака од 14 година у оружаним формацијама.

У Јужној Америци, Колумбија је купила од Британије наоружање вредно 19 милиона фунти током последњих пет година. УН су проверавале велики број случајева регрутовања и злоупотребу деце од стране од стране наоружаних група у 25 региона, као и у Боготи, укључујући ФАРЦ побуњенике и Народну ослободилачку војску.

„Упркос свим својим причама о промовисању људских права и демократије, британска влада је доследно продала оружје већини ратом разорених земаља у свету“, додао је Смит.

Форин офис и даље тврди да је кршење људских права „кључни део његове процене“ приликом одобравања извоза оружја и да се продаја не одобрава ако постоји опасност да се оружје може користити за или против деце.

Комисија УН о правима детета препоручује да Велика Британија „изричито забрани“, у оквиру свог законодавства, продају оружја земљама за које се зна да ће деца бити или потенцијално могу бити регрутована или се користе као војници у оружаним сукобима“.

Притиснут питањима везаним за овај проблем, министар инсотраних послова Тобијас Елвуд, рекао је у Парламенту, раније ове године, “да Британија користи један од најригорознијих и најтранспаретнијих режима за извоз оружја”.

Превод и обрада за Србин.инфо – С. Јанковић

Извор:The Guardian