Прочитај ми чланак

Лек Регенерон против ковида-19 стигао у Израел, већина пацијената га одбија

0

Многи високоризични пацијенти у Израелу оболели од ковида-19 одбили су да приме лек Регенерон који спасава животе, откако је 23. септембра почео да се преписује у домовима здравља.

Израелски медији наводе да нико у израелском здравственом систему није предвидео такав сценарио и лек је примило до сада само 256 пацијената.

Лек стаје 1.500 долара по пацијенту, даје се интравенозно и судећи по студијама значајно смањује ризик од озбиљног обољења ако се да у року од 72 сата од заражавања.

О том медикаменту се увелико писало прошле године када је дат бившем председнику САД Доналду Трампу, пошто је оболео од ковида-19.

Месец дана касније Федерална агенција за лекове (ФДА) у САД га је одобрила за хитну употребу.

Све донедавно лек су добијали углавном пацијенти на болничком лечењу и корисници домова за старије, а од 23. септембра га преписују и организације за здравствену заштиту.

Министарство здравља је скуп лек сматрало драгоценим и бринуло се да ће га пуно пацијената тражити, поготово оних који не одговарају критеријумима.

Генерални директор министарства здравља Нахман Аш тражио је захтевао да се одреде јасно дефинисани критеријуми да би се знало ко може да прими Регенерон и да се професионални одбори образују у сваком здравственом фонду и разматрају захтеви пацијената који не испуњавају све што се тражи.

Аш је лек означио националним добром и упозорио да се сви кораци морају предузети како би се измедју осталог спречило да се лек преписује онима који не испуњавају критеријуме.

Ти критеријуми су засновани на старости пацијента, броју хоспитализација током три године, статусу вакцинације, хроничним болестима, попут обољења бубрега, дијабетеса, болести срца, а узима се у обзир и да ли су пушачи или пате од имуносупресије.

Здравствене установе су се припремиле за брзо давање лека, а ангажовани су и медицински тимови израелске војске како би могли да га примају пацијенти који леже код куће.

Испоставило се медјутим да је потражња врло мала, па су се домови здравља нашли у ситуацији да апелују на пацијенте да га приме.

Читав процес у кући пацијента, укључујући инфузију која траје 20 минута и посматрање након тога, завршава се за сат и по до два.

Лекари су се на своје изненадјење увидели да значајан број оболелих одбија да прими лек, укључујући многе невакцинисане за које се сматра да су под већим ризиком да тешко оболе.

Лек одбијају и они чије стање није лоше, који се осећају добро и не сматрају да су у опасности.

Доктор Дорон Нецер каже да је то људски и разумљиво, али и код тих пацијената постоји ризик од 20 до 25 одсто да тешко оболе. Лекари их медјутим не могу убедити да узму лек.

Има и оних који пристану да им се лек препише и закажу пријем, а после одустану у последњем тренутку после консултација са пријатељима и породицом.

За сада је број Израелаца који одбијају лек четири пута већи од броја пацијената која га примају и нема потребе да се штеди, показују подаци појединих здравствених фондова у Израелу.