Прочитај ми чланак

КЊИГА КОЈУ КРИЈУ: „Црна књига психоанализе – Живи, мисли и осећај боље без Фројда”

0

Не тако давно, Министарство здравља и солидарности Француске (ДГС) с два удружња затражило је од Државног института за здравље и медицинско истраживање (ИНСЕРМ) експертизу која је требала анализирати страну и домаћу научну литературу и проценити ефикасност.

Главни резултати евалуацијских студија били су везани за анксиозне поремећаје, поремећаје расположења, шизофренију, поремећаје храњења, поремећаје особности и зависност о алкохолу код одраслих. Анализиран је и специфичан рад на деци и адолесцентима.

Иако су резултати изазвали мали скандал, научни рад је објављен на страницама Министарства и у разним научним архивама. Међутим, медијска позорност је изостала, али не и она политичка. научна експертиза је дискретно уклоњена с интернет страница Министарства здравља на чијем је челу био Phillippe Douste-Blazy.

Љути због тога, Catherine Meyer i Laurent Beccaria с Mikkel Borch-Jacobsen, Jean Cottraux, Didier Pleux, Jacques Van Rillaer одлучили су написати и објавити колективно дело у којем ће јасно разоткрити позадину овога мини скандала.

Тако је настала књига “Црна књига психоанализе” (Le Livre noir de la psychanalyse) у којој су прикупљено 40-так радова свјетских аутора, специјализираних за психијатрију, повијест психијатрије и филозофа. Аутори износе озбиљне критике Фројдових теорија и повијесних психоанализа. Део који је изазвао највише полемика везан је за неучинковитост терапија психоанализом.

Критике су само наставак, већ познатих критика објављених у делу Критике психоанализе (Critiques de la psychanalyse) у којем аутор Michel Onfray говори о непостојању никаквих доказа да психоанализа делује. Michel Onfray је познат по још једном делу које разоткрива Фројда и његове следбенике: Сумрак идола (Le Crépuscule d’une idole)

У књизи “Црна књига психоанализе” проналазимо критике везане за тамну страну историје везане за Фројда. Откривају се разлози неочекиваног успона психоанализе, њеним лимитима и жртвама.

Књига разоткрива митове и легенде психоанализе, лажна изљечења, манипулисање разним статистичким податцима и врло упитној етици психоанализе.

Према историчарима, Фројд и његови следбеници су лагали о стварном учинку психоанализе, клиничким испитивањима и терапијским резултатима. Створена је легенда о Фројду која и данас живи, а која се темељи на лажи и манипулацији.

Фројдова писма Fliessu, потврђују изнесено у књизи, иако многим писаним и необјављеним документима похрањеним у Конгресној библиотеци у Вашингтону историчари немају пуни приступ. Ипак, 2015. психолог Ернст Фалзедер тврди да се архиви коначно може приступити од 2009. године од када је уклоњена тајност.

Као у свим доменама и психоанализа је постала жртва својих следбеника. Дојучерашњи прогресивци и критичари свега око себе, постају агресивни догматичари који не желе чути објективну критику, али ју другима шаљу без устезања, не проверавајући своје већ разоткривене догме, као и аргументе које темеље на митовима и лажима.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!